Přejít k hlavnímu obsahu

4.2.2020 | #Pojištěnci

ZP MV ČR se letos účastní kampaně Suchej únor

Statistika nemilosrdně odhaluje veskrze pozitivní vztah obyvatel Česka k alkoholu. Podle poslední studie Světové zdravotnické organizace z roku 2018 vypije průměrný Čech 14,4 litru čistého alkoholu za rok, což nás řadí na třetí místo na světě. Před námi je už jen Litva a Moldavsko. Změnit tato čísla se pokouší už osmým rokem kampaň Suchej únor. Přidáte se také?

Akci pořádá Liga otevřených mužů a prostřednictvím kampaně apeluje na obyvatele Česka, aby aspoň jeden měsíc vydrželi bez alkoholu. Důsledky jeho konzumace se leckdy hodně podceňují. Nejspíš tu větu slyšel každý: Jedna sklenička přece nic neudělá. Jenže nezřídka následuje další a další…

„Zatím se poměrně málo ví o tom, že alkohol přímo souvisí se vznikem až devíti druhů rakoviny. Nejde tedy jen o riziko vzniku závislosti na alkoholu se všemi neblahými zdravotními i společenskými důsledky. Protože alkohol je i významný karcinogen, je osvětová kampaň opravdu důležitá. Chceme poukázat na problémy, které může nadměrná konzumace alkoholu způsobit. Zdravotní rizika přináší denní konzumace už dvoudecky vína nebo jednoho piva. Pokud někdo denně vypije více než tři piva nebo přes tři dvoudeci vína, stoupají zdravotní rizika exponenciálně,“ uvádí tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková.

 

Nadměrná konzumace alkoholu ohrožuje zdraví

Hranicí škodlivosti pití alkoholu je u mužů konzumace 40 až 60 gramů alkoholu, u žen 20 až 40 gramů. Co to znamená konkrétně? V případě mužů jsou to dvě až tři piva, čtyři až šest decilitrů vína nebo dva až tři panáky tvrdého. U žen stačí ubrat o skleničku. Cokoliv je přes hranici 60 gramů u mužů a 40 gramů u žen, už je rizikové pití. Se všemi neblahými následky a důsledky.

Nadměrná konzumace alkoholu ohrožuje zdraví i kvalitu života a má negativní společenské dopady. A když už jsme u čísel – rizikově pije alkohol přes milion Čechů a náklady spojené s následky pití přes míru převyšují částku 59 miliard korun ročně.

Alkoholikům hrozí nejen nepříjemné stavy po nadměrném požití alkoholu, ale především zásadní zdravotní problémy – rakovina, cirhóza jater, řídnutí kostí či infarkt, stejně jako alkoholová demence. A opět čísla: Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje zhruba 250 druhů nemocí. Alarmující je i pití alkoholu těhotnými ženami. A přemíra alkoholu v krvi má na svědomí i další negativní dopady – za loňský rok bylo podle údajů společnosti BESIP evidováno 4627 dopravních nehod pod vlivem alkoholu. A zraněno a usmrceno při nich bylo přes dva tisíce lidí.

 

Alkohol je původcem devíti druhů rakoviny

Je prokázáno, že alkohol je karcinogenní látka. Může vyvolat rakovinu hltanu, hrtanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku, prsu, prostaty a slinivky břišní.

Loni se do kampaně zapojilo přes půl milionu lidí, letos se očekává ještě vyšší počet. „Pravidla jsou jednoduchá. Prostě celý únor nepozřít ani kapku alkoholu,“ prohlásil ředitel iniciativy Ligy otevřených mužů Josef Petr. Přitom i dočasná abstinence výrazně zlepší nejen zdravotní stav, ale i kvalitu života. Zlepší se funkce jater, trávení i spánek.

Ti, kdo se chtějí do kampaně zapojit organizovaně, se mohou registrovat na webových stránkách www.suchejunor.cz. Na internetových stránkách je i test, který vám pomůže zjistit, jak na tom s pitím a alkoholem jste. Pokud si únor bez alkoholu vyzkoušíte, nebudete v tom sami. Letos se do snahy prožít únor bez jediné kapky alkoholu zapojila i řada známých osobností, jako např. bývalý fotbalista Petr Čech či umělci Václav Noid Bárta a Roman Vojtek.

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211