Přejít k hlavnímu obsahu

Registrace novorozence

Narození dítěte je jeho zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník povinen zdravotní pojišťovně oznámit, a to nejlépe prostřednictvím online formuláře přihlášky, popřípadě vyplněním tiskopisu Přihláška a evidenční list pojištěnce. Po řádném dokončení registrace je automaticky odeslán průkaz pojištěnce (Evropský průkaz zdravotního pojištění). Zásilka s průkazem je adresována matce dítěte, pakliže jsou údaje o adrese shodné.

V případě, že ZP MV ČR eviduje u matky a dítěte rozdílné adresní údaje, bude zákonný zástupce kontaktován s žádostí o upřesnění.

Novorozenému dítěti není možné zvolit libovolnou zdravotní pojišťovnu, ale novorozence je třeba přihlásit v zásadě do osmi dnů ode dne narození k té zdravotní pojišťovně, u které byla pojištěna matka dítěte v den jeho narození. V případě, že matka dítěte není účastna systému veřejného zdravotního pojištění v ČR dle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, hlásí se narození dítěte zdravotní pojišťovně, u které byl pojištěn otec dítěte v den jeho narození. Účast osob, včetně novorozených dětí, v systému veřejného zdravotního pojištění vychází striktně z druhu jejich pobytu na území ČR, resp. z možnosti aplikace evropských koordinačních předpisů. V případě, že novorozené dítě není občanem České republiky s trvalým pobytem, je nutné více posuzovat možnost jeho účasti ve veřejném zdravotním systému. V takovém případě je třeba, aby zákonní zástupci kontaktovali libovolné klientské centrum ZP MV ČR a ověřili si možnost registrace dítěte a náležitosti potřebných dokladů.

On-line přihláškaVyplnění PDF zaslání poštou Sjednání v klientském centru

Dokumenty ke stažení

Aktuality

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211