Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. U zubních prohlídek nedochází od ledna k žádným změnám
zubař

13.1.2022 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

U zubních prohlídek nedochází od ledna k žádným změnám

Úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví pro rok 2022 přináší změnu stomatologům v úhradách jednotlivých výkonů. V případě nároku zubních prohlídek u pojištěnců nedochází od 1. ledna 2022 k žádné změně.   

Na kolik preventivních prohlídek máte od 1. ledna 2022 u stomatologa nárok?

Do konce roku 2021 mohl každý pojištěnec starší 18 let využít preventivní prohlídku hrazenou z veřejného zdravotního pojištění jednou ročně. Výjimku měly děti do 18 let a těhotné ženy, které mohly na prohlídku přijít dvakrát za rok). Tzv. druhá prohlídka (vykazovaná kódy 00902, resp. 00947), která zahrnovala například kontrolu ústní hygieny, motivaci pojištěnce po vyšetření chrupu, paradontu, ošetření běžných afekcí a zánětu gingivy a sliznice ústní apod., nebyla prohlídkou preventivní.

Od 1. ledna 2022 mají všichni pojištěnci starší 18 let i nadále nárok na preventivní prohlídku hrazenou ze zdravotního pojištění jednou ročně. Výjimku opět tvoří děti a těhotné ženy, které mohou preventivní prohlídky u stomatologa využít dvakrát za rok.

Změna nastává u tzv. druhé prohlídky. Na základě úhradové vyhlášky je letos tzv. druhá prohlídka nahrazena zcela novým prvkem agregované úhrady. Do agregované úhrady je nově přesunut celý obsah dosavadních kódů 00902 a 00947.

Pro klienty zdravotní pojišťovny se ale nic nemění. Změna je pouze ve způsobu úhrady příslušných výkonů.

Agregovaná platba

Do konce roku 2021 platilo, že v případě tzv. druhé prohlídky uhradila zdravotní pojišťovna stomatologovi poskytnutou péči pouze v případě, že se pojištěnec do ordinace dostavil (kód 00902, nebo 00947).

Nově zdravotní pojišťovna stomatologovi uhradí za každého registrovaného pojištěnce (bez ohledu na věk) měsíční agregovanou platbu. V této agregované platbě je zahrnuta i případná tzv. druhá prohlídka, a to i v momentě, že se pojištěnec do ordinace nedostaví. Za tzv. druhou prohlídku není možné požadovat úhradu od pacienta.

Pokud se tzv. druhá prohlídka opravdu uskuteční (pokud se na ni pojištěnec dostaví), bude její provedení poskytovatel vykazovat zdravotní pojišťovně novým kódem 00905.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

srdce

O zdraví srdce je třeba se starat

29. 9. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Dnes je Světový den srdce a to je příležitost připomenout, že Česká republika patří mezi země, jejichž populace je zatížena vysokým rizikem rozvoje kardiovaskulárních (srdečně-cévních) onemocnění, jako jsou ischemická choroba srdeční (nedostatečné pr

[více]
kolonoskopie

Nebojte se kolonoskopie

25. 9. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Od roku 2000 probíhá v naší zemi screening (preventivní prohlídky rizikových osob) s cílem snížit v populaci výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku a úmrtnost na ni.

[více]

Dále z 211