Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. Poskytovatelé
  3. Léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely

Léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely

Léčivým přípravkem se dle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů, rozumí:

  • látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění, nebo
  • látka nebo kombinace látek, kterou lze použít za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku, nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy.

Léčivé přípravky se rozdělují na:

  • hromadně vyráběné léčivé přípravky (HVLP), tedy vyráběné průmyslově ve velkých množstvích, pod zvláštním názvem a ve zvláštním obalu, a
  • individuálně připravované léčivé přípravky (IPLP), tedy připravované v lékárnách na základě lékařského předpisu.

Potraviny pro zvláštní lékařské účely (PZLÚ) jsou navrženy pro výživu pacientů, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu nemohou konzumovat standardní potraviny. Druhy PZLÚ, požadavky na jejich složení a způsob jejich použití stanovuje vyhláškou Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Úhrada LP a PZLÚ

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky hradí LP a PZLÚ z veřejného zdravotního pojištění v souladu s platnými právními předpisy a smlouvou o poskytování a úhradě zdravotních služeb.

Výše a podmínky úhrady LP a PZLÚ jsou stanoveny Státním ústavem pro kontrolu léčiv (dále jako „SÚKL“) dle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Užitečné odkazy

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211