Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. Interrupce

Interrupce

Interrupce – umělé přerušení těhotenství 

Těhotenství je možné přerušit do ukončeného 12. týdne těhotenství, a to na žádost ženy, anebo až do 24. týdne, zde musí být potvrzeno, že těhotenství ohrožuje na životě plod či matku. 

Důvody pro přerušení těhotenství do 12. týdne nemusejí být jen zdravotní, ale také finanční, sociální, případně je těhotenství důsledkem znásilnění. Většinovým důvodem pro interrupci v Česku je (nejspíš oproti očekávání mnoha lidí) skutečnost, že žena už má dítě nebo více dětí a další si z různých důvodů nemůže dovolit. (zdroj). Kromě toho počet interrupcí v ČR od devadesátých let minulého století soustavně klesá, což je zapříčiněno osvětou a dostupnou antikoncepcí. (zdroj

Interrupci do 12. týdne je možné provést chemicky nebo chirurgicky. Chemické přerušení je možné pouze do 8. týdne, provádí se podáním dvou „potratových pilulek“ v rozmezí jednoho až dvou dnů. Chirurgické přerušení se provádí buď odsáním děložní sliznice (miniinterrupce) nebo kyretáží (zákrok v celkové anestezii). Ve všech případech se zákrok provádí na specializované klinice, před ním se ženě dostane poradenství a jsou provedeny zdravotní testy. Oba způsoby zákroku je možné provést i dívkám pod 18 let, je ale třeba souhlas zákonného zástupce (ve věku mezi 16 a 18 lety musí být zákonný zástupce pouze informován, souhlas není nutný). Zákrok nelze provést, pokud žena podstoupila interrupci v posledním půlroce. 

Přerušení těhotenství od 13. do 24. týdne se provádí umělým vyvoláním kontrakcí, aby byl plod vypuzen. Následuje revize dělohy. K tomuto výkonu je nutné doporučení lékaře-genetika, provádí se z důvodu genetického poškození plodu. 

Interrupce má jistá rizika spojená s odstraněním děložní sliznice; infekce, nadměrné krvácení, poškození dělohy nebo děložního čípku. Některé z těchto komplikací mohou ovlivnit příští pokusy o otěhotnění. A samozřejmě jsou zde možné psychické následky. 

Zákrok provedený ze zdravotních důvodů je hrazen z veřejného pojištění, zákrok na vlastní přání nikoli. 

(zdroj),(zdroj)

Aktuality

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu