Přejít k hlavnímu obsahu

Elektronické dokumenty v souvislosti s pandemií COVID-19

Elektronické dokumenty v souvislosti s pandemií COVID-19

E-neschopenka

Pracovní neschopnost vystavuje ošetřující lékař elektronicky (možno i distančně bez nutnosti návštěvy ordinace).

Pracovní neschopnost vede lékař, který Vás pro daný problém léčí. Neschopenku nevystavuje pouze záchranka a pohotovost, jinak je každý lékař ze zákona povinen pracovní neschopnost vystavit, tzn. ortoped, chirurg, gynekolog, psychiatr apod. a neměl by tuto odpovědnost delegovat na praktického lékaře.

Ke správnému vystavení je nutné sdělit: IČO zaměstnavatele, pozice v zaměstnání, místo pobytu nemocného a datum, od kdy neschopenku potřebujete.

Je možné ji vystavit maximálně 3 dny zpětně.

E-recepty

E-recept je lékařský předpis vystavený v elektronické podobě, má přidělen kód z písmen a čísel.

Kód s e-receptem může být pacientovi doručen sms na jakýkoliv mobilní telefon (není nutný chytrý telefon) nebo formou emailu.

Pacient si může vyzvednout recept i bez tohoto kódu pouze s číslem pojištěnce a občanským průkazem. V ideálním případě vystavuje recepty lékař, který pacienta pro diagnózu léčí. Může se stát, že lék, který Vám předepisuje specialista, praktický lékař nemůže předepsat (např. inzulin, některé léky na cukrovku, léky na onemocnění prostaty atd.).

Žádanka na testování covid

Žádanku na testování onemocnění covid vystavuje praktický lékař nebo hygienická stanice elektronicky a odesílá do centrálního registru.

Pacient nepotřebuje mít žádanku v ruce a v jakémkoliv odběrném místě v ČR se prokáže pouze katičkou pojištěnce.

Na odběry je ve většině případů vhodné se předem objednat.

Žádanka na test není vyžadována u samoplátců, není tedy potřeba žádat praktického lékaře o její vystavení.

Seznam odběrových míst s kontakty

Zdroj:
Společnost všeobecného lékařství ČSL JEP:
 https://www.svl.cz/files/files/COVID-19/Informace-pro-pacienty/Elektronicke-dokumenty-v-souvislosti-s-pandemii-covid-19.pdf

Aktuality

infolinka

ZP MV ČR rozšiřuje službu infolinky i pro klienty s poruchou či ztrátou řeči

3. 3. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR rozšířila službu poskytovanou v rámci své telefonní infolinky. Volající budou mít nově možnost využít technologie „text to speech“ při obousměrné komunikaci s operátorem infolinky. Pojišťovna chce touto službou převodu textu na řeč pomoci svým klientům se sluchovým či řečovým postižením, kteří potřebují zprostředkovat řeč operátora infolinky nebo svůj dotaz psanou formou.

[více]
odběr

Přihlaste se do studie. Čas už je jen do konce března

3. 3. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

S koncem března končí i možnost pro zájemce z řad veřejnosti přihlásit se do odborné studie průběžně sledující v jejich krvi přítomnost a množství specifických protilátek chránících před onemocněním covid-19. Testování spočívá u každého účastníka v odebrání celkem tří vzorků krve v šestiměsíčním intervalu, tedy tří vzorků v průběhu jednoho roku. Testy si dobrovolní účastníci studie platí sami, jen Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, která je podporovatelem projektu, svým klientům většinu nákladů uhradí.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu