Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. Informace pro občany Ukrajiny

Informace pro občany Ukrajiny

Informace pro občany Ukrajiny

Občané Ukrajiny postižení válečným konfliktem, kteří přijíždějí do České republiky, mohou být pojištěni ve zdejším systému veřejného zdravotního pojištění.

Co pro to musí udělat?

1. Občanům Ukrajiny je doporučeno v současné situaci pobývat na území ČR na základě speciálního druhu víza (dlouhodobé vízum za účelem strpění pobytu na území nebo za účelem dočasné ochrany). Tento speciální druh víza získají na Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU), popřípadě na pracovištích Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP). Veškeré informace k žádostem o vízum jsou na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR, například zde.

Kontakt na pracoviště OAMP zde.

Seznam KACPU zde.

2. Po udělení víza je třeba se dostavit na nejbližší pracoviště některé ze zdravotních pojišťoven působících v ČR. V případě volby naší zdravotní pojišťovny jim bude na počkání vystaven doklad o pojištění, popřípadě plastový průkaz pojištěnce.

Přehled klientských center naší zdravotní pojišťovny naleznete zde.

K vyřízení zdravotního pojištění u ZP MV ČR lze využít i emailovou adresu: ukrajina@zpmvcr.cz
 

Kde a jakou zdravotní péči mohou čerpat?

Uzavřené zdravotní pojištění je platné pouze na území České republiky. Při návštěvě lékaře tito pojištěnci předkládají doklad o pojištění nebo průkaz pojištěnce. V případě jeho ztráty je nutné kontaktovat zdravotní pojišťovnu, která doklad nebo průkaz vydala a bude vystaven doklad náhradní.

Ze zdravotního pojištění se hradí zdravotní služby u smluvních poskytovatelů dané zdravotní pojišťovny, které zahrnují např. ambulantní léčebnou péči, pohotovostní a záchrannou službu, preventivní a dispenzární péči, léčivé přípravky apod.

Co dělat v případě, že zatím nemají potřebné vízum?

Pro účast ve veřejném zdravotním systému je nezbytné mít stanovená pobytová oprávnění (dle zákona o pobytu cizinců, popřípadě dle zákona o azylu či zákona o dočasné ochraně apod.). Aktuálně je vydáváno dlouhodobé vízum za účelem dočasné ochrany (do 21.3.2022 bylo vydáváno vízum za účelem strpění pobytu), ale je možné, že se situace bude měnit. Je proto důležité průběžně sledovat informace na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR, například zde.

 

Aktuality

příspěvek

Zavádíme pořadová čísla na sezonní akce

27. 6. 2022 | #Pojištěnci | #Plátci

Vzhledem k tomu, že množství finančních prostředků ve fondu prevence, z něhož klientům vyplácíme různé příspěvky, je limitované, rozhodli jsme se zavést nový nástroj, který poskytne klientům jistotu, že mohou počítat se získáním příspěvku vyhlášeného

[více]

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu