Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Alkohol se pojí s rakovinou prsu
prsa

19.3.2024 | #Pojištěnci | #Plátci

Alkohol se pojí s rakovinou prsu

Že je pití alkoholických nápojů zdravotním rizikem, je všeobecně známý fakt. Věděli jste ale, že konzumace alkoholu je příčinou rozvoje některých druhů rakoviny? A že pokud vezmeme v potaz jen ty případy rakoviny, které lze přičíst na vrub pití alkoholu, v každé desítce těchto případů bude zhruba sedmkrát zastoupena rakovina prsu?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) o této skutečnosti bohužel ví jen málokdo. Nedávná studie ukázala, že ve čtrnácti evropských zemích si souvislost mezi konzumací alkoholu a rizikem vzniku rakoviny prsu uvědomuje pouze 21 procent žen. U mužů byla informovanost ještě nižší, jen desetiprocentní. Přitom jde o vědecky prokázaný fakt, podložený důkazy z celého světa.

Vědci popsali řadu rozmanitých a složitých biologických mechanizmů, jak vznikne rakovina v důsledku pití alkoholu. K těm nejvýznamnějším patří metabolická přeměna etanolu na acetaldehyd, který způsobuje poškození DNA a mutace. V případě rakoviny prsu hraje navíc značnou roli vliv alkoholu na hladinu hormonu estrogenu.

Rizikem je i „střídmé pití“

V roce 2022 mělo v Evropě rakovinu prsu více než 600 tisíc žen. WHO upozorňuje na fakt, že konzumace alkoholu v tom sehrála nemalou roli. Výzkumy ukazují, píše se na webu WHO, že riziko rakoviny prsu zvyšuje i relativně nízká konzumace alkoholu. Dvě malé skleničky vína denně nebo ekvivalentní množství jiného alkoholického nápoje stojí zhruba za třetinou nově diagnostikovaných případů. A pokud jde o souvislost mezi rizikem rakoviny prsu a množstvím alkoholu vypitého za den, WHO varuje, že s každou jednotkou vypitého alkoholu se toto riziko zvyšuje. Jednoduše řečeno, alkohol je toxický a žádné množství konzumovaného alkoholu není bezpečné.

Podle dat týkajících se populace evropských žen se na veškerých onkologických onemocněních souvisejících s alkoholem rakovina prsu podílí ze 66 procent. Kromě rakoviny prsu alkohol zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústní dutiny, hltanu, jícnu, jater, hrtanu, tlustého střeva a konečníku.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny považuje alkohol, stejně jako třeba tabák, za karcinogen skupiny jedna, což znamená, že jeho rakovinotvorný účinek je prokázaný. WHO v této souvislosti uvádí, že zdravějším chováním by se dalo předejít až čtyřem z deseti nových případů rakoviny.

Naše pojišťovna se snaží nejen upozorňovat na zdravotní rizika plynoucí z konzumace alkoholu, ale opakovaně vyzývá své klienty také k absolvování preventivních prohlídek, vedoucích k časnému odhalení nádoru. Klientkám, které zatím vzhledem k nízkému věku (do 45 let) nemají ještě nárok na hrazená pravidelná preventivní vyšetřování prsou na mamografu, poskytuje příspěvek 500 korun z fondu prevence na mamografii (klientkám od 40 let věku) nebo na ultrazvukové vyšetření prsou (klientkám od 35 let věku). Specifické podmínky jsou na našem webu.

Zdroj: WHO

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

5. 6. 2024 | #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Dále z 211