Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Chraňme si účinnost antibiotik
bakterie

18.11.2022 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Chraňme si účinnost antibiotik

Dnes začíná tzv. World Antibiotic Awareness Week (Světový týden povědomí o antibiotikách), každoroční osvětová kampaň, jejímž cílem je upozornit na globální problém nevhodného používání antibiotik. Lidstvo totiž v důsledku nezodpovědného zacházení s antibiotiky čelí vážné hrozbě v podobě vzniku a šíření rezistentních bakterií, které způsobují infekce, na něž nezabírá žádná léčba.

Podle informací Státního zdravotního ústavu, který má k dispozici statistiky, zemřelo v roce 2019 po celém světě v důsledku nákazy rezistentními bakteriemi 1,27 milionu lidí. U nás má stále vyšší odolnost bakterií proti účinkům antibiotik na svědomí více obětí než dopravní nehody. Lidé umírají na přidružené infekce například po úrazech nebo infarktu. Negativní trend zrychlujícího se šíření odolných bakterií máme šanci zvrátit.

Nikdy jste nevyvíjeli na svého lékaře nátlak, aby vám na chřipku předepsal antibiotika? Žádali jste někdy, aby vám lékař předepsal krabičku širokospektrálních antibiotik pro jistotu před cestou na dovolenou? Doberete vždy celou dávku antibiotik, kterou vám lékař předepsal? Neschováváte si doma v lékárně zbytek nedobraných antibiotik pro případ, že by se vám nějaká ta pilulka ještě mohla hodit? – Začněte přemýšlet o tom, jestli je takové chování rozumné. Vyzkoušejte si kvíz, zda rozumíte antibiotikům.

Existuje velká pravděpodobnost, že pokud se náš nezodpovědný přístup k užívávání antibiotik nezmění, za pouhé tři desítky let budou mít rezistentní bakterie na svědomí více životů než rakovina. Ale říkáte si možná, že vědci do té doby najdou jiné účinné léky. A možná se chlácholíte tím, že se vás antibiotická rezistence jako problém budoucnosti osobně netýká. Pak se mýlíte. Odolné bakterie si můžete svým neopatrným užíváním antibiotik vypěstovat ve vlastním těle už teď, a dokonce je předat třeba svým blízkým, například dětem. Více informací najdete zde.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, www.antibiotickarezistence.cz

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211