Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Nádor prsu nezabije, když je odhalen v zárodku
pink

19.10.2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Nádor prsu nezabije, když je odhalen v zárodku

V oblasti zdravotní osvěty se říjen po celém světě pojí s růžovou barvou, která má upozornit na problematiku zhoubných nádorů prsu a symbolicky vyjádřit podporu pacientkám s touto diagnózou. Pro onkologické odborníky a pacientské organizace je tzv. Pink October (růžový říjen) každoročně příležitostí informovat veřejnost o významu prevence a včasného záchytu tohoto onemocnění. S apelem, určeným nejen pro naše klientky, se připojujeme i my.

V České republice je zhoubný nádor prsu nejčastějším onkologickým onemocněním žen a incidence (počet nově zjištěných případů) má bohužel vzrůstající tendenci. Díky zavedení pravidelného vyšetřování a díky lepším léčebným možnostem ale umírá stále méně žen, které zhoubným nádorem prsu onemocněly. Včasné odhalení nádoru, tedy záchyt onemocnění v raném stadiu, je tedy naprosto klíčovým předpokladem úspěšné léčby. Jak uvádí Česká onkologická společnost na webu Linkos.cz, mamografický screening (preventivní vyšetřování prsou rentgenem) snížil úmrtnost na rakovinu prsu o 30 procent – více informací a videa s odborníky jsou k dispozici zde.   

Co proti rakovině prsu dělat

Všechny ženy od 45 let by měly pravidelně jednou za dva roky chodit na vyšetření prsou pomocí mamografu, které je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Interval 24 měsíců mezi dvěma preventivními vyšetřeními je možné zkrátit v případě, že má žena nějaké potíže, například si nahmatá bulku v prsu nebo zjistí výtok z bradavky. K vyšetření je potřeba vždy přinést žádanku, kterou může vystavit buď praktický lékař, nebo gynekolog.  

Naše pojišťovna poskytuje navíc příspěvek z fondu prevence. Klientkám ve věku od 40 do 45 let, které mají o preventivní vyšetření na mamografu zájem, přispívá na toto vyšetření částkou do výše 500 Kč, a to pod podmínkou, že ho absolvují ve zdravotnickém zařízení schváleném pro tento účel Ministerstvem zdravotnictví. Příspěvek z fondu prevence lze čerpat i na vyšetření prsou mužů (nádorové onemocnění prsu postihuje vzácně i muže) a na ultrazvukové vyšetření prsou, a to bez věkového omezení. Specifické podmínky jsou na našem webu.

Velmi důležitou součástí prevence jsou také pravidelná samovyšetřování prsou. Ženy nad 20 let by je měly provádět každý měsíc, nejlépe po menstruaci. Návod najdete například na webu Loono.cz.  

Chtěli byste přispět ke zvýšení povědomí o rakovině prsu a podpořit ženy, nebo i muže, kteří s tímto onemocněním žijí? Máte k tomu příležitost v pátek 20. října. Domluvte se s kolegy či spolužáky a přijďte do práce nebo do školy v růžové, vyfotografujete se a fotografie sdílejte na sociálních sítích s hastagem #pinkatwork. Akci Přijď v růžové do práce vyhlásila Aliance žen s rakovinou prsu.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

5. 6. 2024 | #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Dále z 211