Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Pacienti závislí na domácích přístrojích na podporu dýchání mohou nově žádat o měsíční příspěvek 2900 korun
ventilace

15.12.2022 | #Pojištěnci | #Plátci

Pacienti závislí na domácích přístrojích na podporu dýchání mohou nově žádat o měsíční příspěvek 2900 korun

Podle novely zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením mají pacienti, kteří využívají permanentně (po celý kalendářní měsíc) zdravotnický přístroj pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo domácí umělou plicní ventilaci, nově nárok na 2 900 měsíčně, vyplácených nikoli z prostředků zdravotního pojištění, ale z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí. Jedná se o sociální dávku, která má kompenzovat spotřebu energie na provoz těchto zařízení v současné době, kdy jsou ceny za energie extrémně vysoké. Dávka se nevztahuje na zdravotnické prostředky pro léčbu poruch dýchání ve spánku (např. CPAP, BPAP).

Dávka je součástí tzv. příspěvku na mobilitu a v současnosti se počítá s tím, že se bude poskytovat až do konce roku 2024. Příspěvky na mobilitu se vyplácejí zpětně, a to do konce kalendářního měsíce, za který dávka náleží. Uvedená částka 2 900 Kč bude vyplácena poprvé za prosinec 2022, tedy v lednu 2023.

K žádosti o příspěvek potřebujete potvrzení zdravotní pojišťovny

Žádost o příspěvek adresujte Ministerstvu práce a sociálních věcí – pokud používáte datovou schránku, elektronický podpis nebo identitu občana, můžete o něj požádat on-line přímo na webu ministerstva. To, že máte na příspěvek nárok, ale musíte doložit a k tomu potřebujete potvrzení zdravotní pojišťovny, že přístroj na podporu dýchání máte v užívání. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vám potvrzení vydá  pouze v případě, že byl přístroj v minulosti zdravotní pojišťovnou schválen, a to na základě vyplněné žádosti, kterou můžete podat přímo na některém z našich klientských center, prostřednictvím datové schránky nebo ji poslat poštou. Formulář žádosti najdete zde.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211