Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Pozor na pigmentová znaménka. Nechte si je zkontrolovat
znaménka

11.5.2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Pozor na pigmentová znaménka. Nechte si je zkontrolovat

S jarem přichází, alespoň pro většinu z nás, ta lepší část roku. Období slunce, tepla a dovolených. Můžeme začít chodit ven nalehko, v tričku nebo šatičkách, a čerpat energii ze slunečních paprsků. Nepodceňujte ale ochranu kůže. Jistě je vám známo, že sluneční záření může zapříčinit rozvoj zhoubných kožních nádorů.

Rakovinou kůže jsou ohroženi zejména lidé s citlivou světlou kůží fototypu I nebo II (bývají to lidé s modrýma očima a zrzavými nebo blond vlasy) a lidé, kteří mají na kůži větší počet pigmentových znamének. Ti mají vyšší riziko vzniku melanomu, tedy zhoubného nádoru vznikajícího právě z pigmentových buněk (melanocytů). Je tedy důležité jednak znát svůj kožní fototyp a podle toho volit vhodný způsob ochrany kůže před sluncem a jednak mít pod kontrolou pigmentová znaménka. Mějte na paměti, že jakákoli změna tvaru nebo velikosti znaménka, natožpak krvácení z něj je důvodem k okamžité návštěvě lékaře.

V květnu je řada příležitostí nechat si znaménka vyšetřit

Tak jako předchozí roky budou i letos v květnu organizovány preventivní a osvětové akce v rámci kampaně nazvané Evropský den melanomu. Ten letos připadá na 24. května. Už posedmnácté se v tento den otevřou veřejnosti ambulance mnoha kožních lékařů po celé České republice s nabídkou prohlídky pih a mateřských znamének. Tito dermatologové se do akce zapojují dobrovolně ve svém volném čase a bez nároku na úhradu. Některé ambulance budou za tímto účelem dokonce otevřeny po celý květen. Máte-li o vyšetření zájem, můžete si u vybrané ambulance zarezervovat některý z volných termínů – seznam zapojených ambulancí najdete zde.

Další možností je využít některého z provizorně vytvořených stanovišť pro preventivní vyšetření znamének. Jednou z tradičních iniciativ, kterou podporuje i naše pojišťovna, je Stan proti melanomu. Tuto akci můžete navštívit ve dnech 15. a 16. května v Praze na Václavském náměstí, 22. května na náměstí Svobody v Brně nebo 23. května v Ostravě v Shopping Parku Avion, vždy od 10 do 18 hodin.

Nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky

Nejde jenom o melanom. Na kůži mohou vzniknout nádory různého druhu, z nichž jen některé jsou zhoubné. Kromě melanomu je zhoubný například bazaliom nebo spinaliom. Maligní melanom je ale nejnebezpečnější formou kožní rakoviny (zdroj: Linkos.cz). Zpočátku se projevuje na první pohled nenápadnou skvrnkou, končit však může rozsáhlými orgánovými metastázami. Myslete na to a snažte se tak závažnému problému předejít. Všichni máme nárok jednou za dva roky na preventivní prohlídku u praktického lékaře, jejíž součástí je i onkologická prevence a prohlídka kůže. Kromě toho je vhodné nechat si kůži vyšetřit také u odborného lékaře – dermatologa. Samozřejmě kdykoli, nejen v květnu v rámci osvětových akcí.

Našim klientům, kteří se rozhodnou pro vyšetření u dermatologa bez nároku na úhradu z veřejného zdravotního pojištění, poskytujeme příspěvek z fondu prevence. Dospělým na vyšetření znamének dermatoskopem až 500 Kč, dětem až 1 500 Kč.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211