Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Sportovat na vrcholové úrovni lze i s diabetem 1. typu
sport

| #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Sportovat na vrcholové úrovni lze i s diabetem 1. typu

V České republice je asi 60 000 pacientů s diabetem 1. typu. Onemocnění, jehož nejčastější příčinou je autoimunitní zánět, může vzniknout v jakémkoli věku, nejčastěji se ale objevuje v dospívání a u mladých dospělých. Vzniká poškozením tzv. beta-buněk v ostrůvcích slinivky břišní a ztrátou schopnosti produkovat inzulín. Podle dat  Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR stále přibývá počet nově diagnostikovaných osob do 18 let s diabetem 1. typu.

Pacient s diabetem 1. typu je doživotně odkázán na injekčně podávaný inzulín, několikrát během dne musí kontrolovat hladinu cukru v krvi. Pro zlepšení kardiorespirační zdatnosti je pro diabetika 1. typu důležitá pohybová aktivita. S cukrovkou se podle lékařů dá sportovat dokonce na vrcholové úrovni.

„Dřív byl sport omezován, dokonce zakazován, ale s dnešními možnostmi léčby, znalostmi a zkušenostmi sport naopak doporučujeme a motivujeme pacienty, aby se hýbali. Kontrola a kompenzace glykemií je pak mnohem snazší,“ říká Klára Sochorová, lékařka Kliniky diabetologie, IKEM.

Onemocnění diabetes mellitus 1. typu lékaři diagnostikovali také mladé české skeletonistce a trojnásobné juniorské mistryni světa Anně Fernstädt. O tom, že má cukrovku se dozvěděla krátce před zimní olympiádou v Pekingu.

„Moje forma před zimní olympiádou začala výrazně klesat. Najednou jsem běhala pomaleji a nevydržela jsem dlouho trénovat. Po třiceti minutách přicházely křeče, celkově jsem byla unavená a denně vypila šest až sedm litrů vody,“ popisuje prvotní příznaky cukrovky Anna Fernstädt.

Důležitá je včasná a správná kompenzace. Pokud pacient není dobře kompenzován, mohou se u něj objevit závažné zdravotní komplikace, jako postižení ledvin, očí nebo cév. Hrozí také srdeční infarkt, mozkové příhody nebo dokonce amputace končetiny. U správně vyškoleného a v léčbě spolupracujícího pacienta je ale riziko komplikací minimální a jeho délka života je v průměru stejná jako u nediabetika.

Život s cukrovkou se od života bez cukrovky podle mladé sportovkyně nijak výrazně neliší, pouze prý musí myslet na pravidelné dávky inzulínu a správnou životosprávu.

Léčba diabetu prvního typu a náklady ZP MV ČR

Léčba diabetu 1. typu se za posledních pár let výrazně změnila. Nejmodernějšími pomocníky jsou nyní hybridní uzavřené okruhy, které kompenzují hodnotu glukózy do cílového rozmezí i v době, kdy uživatel nemůže.

„Hybridní uzavřená smyčka je kombinace kontinuálního senzoru, který měří každých pět minut hladinu cukru v podkoží, inzulínové pumpy, která umí dodávat inzulín velice přesně, a chytrého algoritmu, který počítá dávku inzulínu každých 5-10 minut. Algoritmus může být přímo v inzulínové pumpě nebo jej pacient ovládá z mobilního telefonu,“ informuje Klára Sochorová, lékařka Kliniky diabetologie, IKEM. Stále je však nutná aktivní účast pacienta, bez kterého systém správně fungovat nedokáže. 

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR jen za poslední tři roky zaplatila za léčbu diabetu 1. typu jeden a čtvrt miliardy korun.

„Náklady na léčbu jednoho pacienta s diabetem 1. typu činí zhruba 23 000 korun, jen v loňském roce jsme za léčbu tohoto onemocnění vydali přes čtvrt miliardy korun,“ uvádí Jana Schillerová, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Letní tábor pro děti s cukrovkou

I děti s cukrovkou a celiakií mohou o letních prázdninách vyrazit na tábor. Občanské sdružení Diacel pro ně každoročně pořádá ozdravně edukační tábor. V rekreačním středisku u Orlické přehrady na děti s cukrovkou pravidelně dohlíží tým odborníků, složený z diabetologů a nutričních specialistů. Kromě pohybových a společenských aktivit jsou pro děti připraveny také odborné semináře.

ZP MV ČR svým dětským pojištěncům na tento pobyt z fondu prevence přispívá částkou až 2 000 korun. 

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Dále z 211