Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. V ČR funguje nově vedle e-receptu také e-poukaz
ePoukaz

18.5.2022 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

V ČR funguje nově vedle e-receptu také e-poukaz

Od prvního května mají zdravotníci možnost vystavovat pacientům poukazy na zdravotnické prostředky i v elektronické podobě. E-poukaz, který je obdobou u nás už dříve zavedeného e-receptu, obsahuje jedinečný identifikátor v podobě QR kódu. Ten může být pacientovi předán různými způsoby: vytištěný na listinné průvodce, e-mailem, esemeskou nebo prostřednictvím aplikace v jeho mobilním telefonu.

E-poukaz může být vystaven na jakýkoliv zdravotnický prostředek, ale uplatnit ho lze zatím pouze v některých výdejnách zdravotnických prostředků, které registruje Státní ústav pro kontrolu léčiv. V současnosti se jedná o cca 160 výdejen, jejich seznam je k dispozici zde. Zároveň zůstává zachována i možnost výdeje zdravotnických prostředků na základě klasického poukazu.

Upozorňujeme klienty na to, že lékař může pacientovi vystavit buď e-poukaz, nebo na klasický poukaz. Vystavení poukazu v obou formách současně není přípustné! Necháte-li si vystavit e-poukaz, musíte si předepsaný zdravotnický prostředek vyzvednout ve výdejně, která je na zpracování elektronických poukazů připravena. Ve výdejně, která elektronické poukazy nepřijímá, není možné předložit ani vytištěný e-poukaz, protože na listinné průvodce k e-poukazu není uveden podpis s razítkem lékaře, který e-poukaz vystavil.

Stejně jako u klasického poukazu je i v případě e-poukazu nutné sledovat dobu jeho uplatnitelnosti. Podle zákona je možné si zdravotnický prostředek na vystavený poukaz nebo e-poukaz vyzvednout ve lhůtě 30 dní, pokud lékař nestanoví jiný termín. Připomínáme také, že od letošního roku mohou vybrané zdravotnické prostředky předepisovat kromě lékařů také některé zdravotní sestry. O tom jsme vás už informovali zde.

ePoukaz

 

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211