Přejít k hlavnímu obsahu
samotest

23.3.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Zdravotní pojišťovny jsou připraveny přispět z Fondu prevence na samotestování ve firmách

Všechny zdravotní pojišťovny v ČR, tedy i ZP MV ČR, jsou připraveny zahájit programy, hrazené z Fondu prevence, zaměřené na doplňkový pilíř organizace antigenního testování ve firmách a u OSVČ prostřednictvím „samotestování laickou osobou“.

Zdravotní pojišťovny zaslaly své společné stanovisko k usnesení vlády České republiky č. 191 ze dne 24. února 2021 k podpoře provádění „samotestů“ na onemocnění COVID-19 laickou osobou u společností podnikajících v České republice a osob samostatně výdělečně činných z prostředků Fondů prevence zdravotních pojišťoven, v neděli 28. 2. 2021 ministru zdravotnictví.

Vlastní zahájení preventivních programů a jejich podmínky podléhají schválení Správními radami jednotlivých zdravotních pojišťoven. S cílem vše urychlit probíhají již nyní přípravy tohoto programu tak, aby v případě jeho schválení bylo možné příspěvek na „samotestování laickou osobou“ čerpat u všech zdravotních pojišťoven s platností od 1. března 2021.

První žádosti o finanční příspěvek na proplacení provedených testů podají zaměstnavatelé/OSVČ v dubnu 2021 za měsíc březen 2021. Maximální výše příspěvku bude 240 Kč (vč. DPH) za jednoho zaměstnance za měsíc. Interval na samotestování jednoho zaměstnance bude maximálně jeden test za kalendářní týden. Žadatel bude moci žádat o příspěvek pouze elektronicky prostřednictvím k tomu účelu vytvořeného on-line webového formuláře. Odkaz bude zveřejněn na webových stránkách všech zdravotních pojišťoven.

Pro zajištění kontinuálního financování a udržitelnosti tohoto programu je nutné zajistit finanční zdroje pro jednotlivé Fondy prevence zdravotních pojišťoven prostřednictvím legislativní změny, a to nejpozději do 30. 4. 2021.

Připomínáme, že použití samotestovacích sad by mělo být pouze doplňkovým způsobem testování, protože zdravotní pojišťovny i nadále hradí testování v síti POC antigenních center z veřejného zdravotního pojištění. Výsledek tohoto vyšetření je přímo zaznamenán do informačního systému infekčních nemocí a pozitivní osobu je tak možné bezodkladně izolovat a trasovat.

Firmy mohou kromě sítě smluvních poskytovatelů antigenních odběrových center a míst využít i služeb svého závodního lékaře či jiného smluvního poskytovatele zdravotních služeb.

Více informací o testování ve firmách můžete najít i zde.

Vaše ZP MV ČR

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211