Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. Pojištěnci
  3. Informace pro pojištěnce
  4. Průkaz pojištěnce
  5. Evropský průkaz zdravotního pojištění

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Informace o Evropském průkazu zdravotního pojištění

(Evropský průkaz zdravotního pojištění - Zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování - Evropská komise (europa.eu)

Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) je společným průkazem občanů EU. Tento doklad umožňuje pojištěncům čerpání lékařské péče během dočasného pobytu v členských zemích EU, Islandu, Lichtenštejnsku, Norsku (= státy ESVO: Evropského sdružení volného obchodu) a Švýcarsku, a to v nezbytném rozsahu a za stejných podmínek, jako je poskytována pojištěncům těchto zemí.

Jde o nárok vyplývající z aplikace evropských právních předpisů o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. EHIC se vydává automaticky každému pojištěnci, který se stane účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění v ČR (v ČR tedy slouží jako národní průkaz pojištěnce dle § 40 a souvisejících zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění) a na kterého se vztahují koordinační předpisy Evropské unie (občané EU, cizinci s trvalým pobytem v ČR apod.).

Ehic-vzor

 

EHIC je vydáván ve formě plastového průkazu, jehož specifikace včetně zobrazovaných polí na titulní straně je přesně stanovena evropskou legislativou. Jeho alternativou je v případě potřeby papírová verze (Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění), která je též dána legislativou EU. Vzory průkazů a potvrzení naleznete zde.

Více informací o nárocích českých pojištěnců v členských zemích EU, ESVO a Švýcarsku naleznete zde.

Ověřit platnost průkazu pojištěnce

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211