
Výskyt rakoviny kůže povážlivě stoupá! Na cestě je nová možnost léčby
Období května je už tradičně spojeno s preventivními akcemi zaměřenými na včasné odhalení rakoviny kůže. A je tomu tak i letos. 12.
[více]Jak jsme již uvedli, začíná splynutím ženské a mužské pohlavní buňky, tedy vajíčka a spermie. Podrobně je oplodnění popsáno zde.
K oplodnění zpravidla dochází v období ovulace, což bývá asi v polovině menstruačního cyklu. Gestační stáří (stáří těhotenství) a následně termín porodu se počítá od data poslední menstruace (stejně jako celková délka trvání těhotenství). Chceme-li tedy znát skutečné stáří těhotenství (fetální věk), je třeba dva týdny odečíst. Toto platí obecně, menstruační cyklus může mít různou délku apod. Proto při kontrole v těhotenské poradně gynekolog zpřesňuje odhad pomocí ultrazvuku.
Těhotenství obvykle dělíme na tři trimestry. První trimestr, tedy první tři měsíce (12 týdnů), představuje pro mnoho žen náročné období. Probíhá rychlý vývoj plodu, který je doprovázen doslova hormonální bouří. Tu mnoho žen pociťuje v podobě např. nevolnosti, ale zejména výkyvů nálad a nadměrné únavy.
Na konci prvního trimestru (11.-14. týden) se provádí tzv. prvotrimestrální screening, rozbor krve a vyšetření ultrazvukem, které odhalí chromozomální (např. Downův syndrom) či růstové vady plodu, ale i riziko preeklampsie.
V průběhu druhého trimestru plod dále roste a vyvíjejí se mu orgány. Těhotenské břicho začíná být vidět a ženy zpravidla omezují sportovní aktivity, jako jsou např. bojová umění nebo lyžování. Naopak prospěšné je plavání nebo jóga, existuje také široká nabídka cvičení přímo pro těhotné. Nevolnosti se už spíše nevyskytují. Kolem 20. týdne začíná žena cítit pohyby plodu.
Ve druhém trimestru (18.-22. týden) se provádí vyšetření vývojových vad a posouzení vývoje orgánů, zejména srdce, a také uložení placenty nebo množství plodové vody.
Třetí trimestr je ve znamení dalšího růstu plodu, oproti druhému trimestru ale zejména co do hmotnosti. Děloha je už tak zvětšená, že „utlačuje“ okolní orgány, např. žaludek (odtud časté potíže s pálením žáhy) a močový měchýř (časté návštěvy toalety). Tělo ženy se připravuje na porod i kojení, už od sedmého měsíce může z prsou vytékat tzv. mlezivo neboli kolostrum, první mléko.
Ve 30.-32. týdnu se provádí další podrobné vyšetření ultrazvukem, kde se kontroluje poloha placenty a množství plodové vody a také končetiny a orgány plodu.
Na konci 37. týdne je už vývoj dítěte dokončen, zejména je důležité, že jsou již plně vyvinuty plíce, takže by bylo schopné samostatně dýchat. Poslední den 40. týdne je oficiální termín porodu, ale jen opravdu málo dětí se rodí v tento vypočtený termín. Tolerance je ± dva týdny, porod tzv. po termínu tedy není po 40., ale až po 42. týdnu těhotenství.
Období května je už tradičně spojeno s preventivními akcemi zaměřenými na včasné odhalení rakoviny kůže. A je tomu tak i letos. 12.
[více]Obezita v současnosti postihuje téměř osminu světové populace.
[více]Výměna kyčelního kloubu, operace kolene, dlouhodobé bolesti kloubů nebo chronická onemocnění, taková jsou častá indikace pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči.
[více]7. duben je Světovým dnem zdraví, a tak se nabízí zamyšlení nad tím, co jako společnost i jako jednotlivci můžeme pro ochranu zdraví udělat.
[více]Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu