Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. Jak se připravit na firemní očkování

Jak se připravit na firemní očkování

Udržet pracovní týmy v takovém počtu a stavu, aby absence nenarušily fungování společnosti, se stalo alfou a omegou uplynulého roku. Covid-19 ale jen zdůraznil význam zdraví jako základní podmínky jakékoliv aktivity. I té ekonomické. Manažeři se zamýšlí, jak předcházet situacím, kdy jim v důsledku nemoci chybí zaměstnanci, mnohdy ti klíčoví. Dosud neexistovalo jedno místo, jedna organizace, kam by se mohli obrátit o komplexní pomoc.

Zdravotní pojišťovny mohou být takovým místem. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vytváří se svými klienty zdravotní manuál. Každému na míru a podle jeho potřeb a požadavků. Šetří tak čas, peníze a energii majitelům firem i manažerům.

„Náš přístup jsme nazvali Zdraví v kostce. Má jednoduchý princip: rozhodující jsou postupné kroky a důraz na prevenci. Trvalá péče o zdraví zaměstnanců totiž není něco navíc, ale stala se základní podmínkou pro fungování podniku,“ shrnuje generální ředitel ZP MV ČR David Kostka.

Firmy aktuálně řeší, jak se co nejlépe připravit na očkování proti covid-19. Zde je praktický návod, jak postupovat:

1. Zjistěte si zájem o očkování
Zjistěte si postoje svých zaměstnanců k očkování, například pomocí anonymních dotazníků. Průzkum zájmu vám umožní efektivně naplánovat očkovací strategii. Signalizují-li reakce nižší zájem, snažte se identifikovat, zda jde o nedůvěru, pasivitu či pouhou vyčkávací strategii.

2. Informujte o významu očkování proti onemocnění covid-19
Nespoléhejte na média a spusťte vlastní informační kampaň prostřednictvím všech celofiremních kanálů. Komunikujte význam očkování ve snaze o prosperitu a budoucnost vaší firmy, ale také zajištění pracovní síly a samotné existence pracovních míst.

3. Sledujte pokyny krajského úřadu a hejtmana
Spojte se s koordinátory očkování ve vašem kraji. Patříte-li mezi velké zaměstnavatele s celorepublikovou působností, připravte si kapacity na postupné proočkování ve všech krajích.

4. Kontaktujte svého poskytovatele pracovně-lékařských služeb 
Očkovaní bude prováděno nejen ve vakcinačních centrech zejména při nemocnicích, ale také u praktických lékařů nebo u nesmluvních lékařů, ale jen při splnění určitých pravidel. Vaši smluvní lékaři pracovněprávní služby (dříve pod označením závodní lékaři) mohou také očkovat za splnění zákonných podmínek. V případě, že je neznají, mohou se na nás obrátit.

5. Vytvořte poradnu
Nabídněte zaměstnancům kvalifikovanou konzultaci s odborníky na téma očkování. Zvolte metodu odborné přednášky, webináře, online poradny nebo rubriky ve firemním časopise.

6. Zvažte dopady očkování 
Promyslete nejen logistiku, ale i dopad očkování na akceschopnost firmy, jako je chod výrobních provozů a poskytovaných služeb. Počítejte s tím, že pracovníci nesmí v den očkování vykonávat žádnou fyzicky namáhavou činnost.

7. Sdílejte informace z procesu očkování
Vytvořte ve svých informačních kanálech prostor, kde budete komunikovat, jak vakcinace probíhá. Sdílejte fotografie i krátké příběhy z průběhu, aktualizujte počty naočkovaných kolegů. Po obou vlnách očkování můžete provoz označit například motivační nálepkou „COVID SAFE“.

8. Motivujte zaměstnance k očkování
Připravte symbolické dárky, kterými své zaměstnance po očkování odměníte - například balíček vitamínů či výživových doplňků pro lepší imunitu. Rozšiřte zaměstnanecké benefity. Očkování je dobrovolné, ale pomůže významně stabilizovat situaci nejen ve vaší firmě, ale v celé společnosti. Ta se tak rychleji vrátí k běžnému životu. 

Pokud potřebujete pomoci s dalšími informacemi ohledně očkování či osvětou, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme. 

Vaše ZP MV ČR 

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu