Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Agregovaná platba pro stomatology přinesla více registrovaných pojištěnců. Vyšší příspěvek pro praktické lékaře zlepší dostupnost zdravotní péče už do 5 let
stomatolog

| #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Agregovaná platba pro stomatology přinesla více registrovaných pojištěnců. Vyšší příspěvek pro praktické lékaře zlepší dostupnost zdravotní péče už do 5 let

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR se rozhodla motivovat lékaře vyšším příspěvek za každého nového registrovaného pojištěnce. Dostupnost lékařů primární zdravotní péče, jako je stomatolog, praktický lékař pro dospěle a praktický lékař pro děti a dorost, trápí pojištěnce zdravotních pojišťoven téměř ve všech krajích. Podle loňské analýzy Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra stojí za zhoršenou dostupností vysoký věk lékařů, nedostatečná kapacita, neochota lékařů ordinovat mimo větší města nebo uzavírat smlouvy o úhradě se zdravotními pojišťovnami. Dlouhodobě zhoršenou dostupnost stomatologické péče mají pojištěnci v Pardubickém, Královehradeckém, Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Do 6 let svou praxi dále uzavře přes 30 ordinací dětských lékařů v Jihočeském a Ústeckém kraji. Pomoci by mohlo také navýšení rezidenčních míst a jejich podpora ze strany MZ ČR.

Agregovaná platba přinesla větší proregistrovanost

Od roku 2022 je zavedena agregovaná platba. Cílem této změny v úhradě výkonů má být navýšení plateb od zdravotních pojišťoven za každého registrovaného pojištěnce a stomatology tak motivovat k rozšíření svých kapacit. Do doby zavedení agregované platby byla registrace pouze formální záležitostí, od ledna 2022 je finančně ohodnocena.

„V současnosti evidujeme více než 1,1 milionů pojištěnců, kteří mají svého registrujícího zubního lékaře. Dalších zhruba 200 tisíc klientů registraci nemají. Část z nich pracuje v zahraničí, další smluvního lékaře nepožaduje a služby u zubního lékaře si hradí sama. Zavedení agregované platby určitě pomohlo k větší proregistrovanosti našich klientů,“ uvádí mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Jana Schillerová.

Další možností, jak zajistit dostupnost zubních lékařů je iniciování výběrových řízení na krajských úřadech, která jsou podmínkou pro získání smlouvy se zdravotní pojišťovnou.

„Zájem o smlouvu o poskytování a úhradě zdravotních služeb se zdravotní pojišťovnou není ze strany zubních lékařů v určitých místech ČR takový, jaká je poptávka. Zdravotní pojišťovny mají ze zákona povinnost zajistit svým klientům místní a časovou dostupnost zdravotních služeb prostřednictvím sítě svých smluvních poskytovatelů zdravotních služeb. Pokud zubní lékař nemá zájem o smlouvu se zdravotní pojišťovnou, ať už jsou důvody jakékoliv, jsou naše možnosti na získávání nových zubních lékařů do sítě limitované.“ dodává Zdeňka Salcman Kučerová, ředitelka zdravotnického úseku.

Za registraci pojištěnce více peněz pro lékaře

I přesto ZP MV ČR neustále hledá nové nástroje, jak lékaře k podpoře místní dostupnosti zdravotních služeb motivovat. Letos například navýšila bonifikaci za každého nově registrovaného pojištěnce na

4 tisíce korun pro praktické a zubní lékaře. Ministerstvo zdravotnictví letos navýšilo finanční podporu pro vznik rezidenčních míst nejen pro lékaře primární péče o více než 820 milionů. Velkou snahu nalákat nové lékaře mají také krajské a obecní samosprávy, podporou studentů středních a vysokých škol.  

„Podpora místní dostupnosti hrazených zdravotních služeb není jen o finančních pobídkách. Jde o celospolečenský problém. Zájem lékařů ordinovat ve městech je s ohledem na vylidňování venkova často logická a někdy i nevyhnutelná a musí se s tímto fenoménem pracovat v rámci smluvní politiky pojišťoven i zdravotní politiky státu. Je třeba otevřeně mluvit o konkrétní podpoře dopravní obslužnosti, o pravidlech a podobě sdílených ordinacích, o vzniku mobilních ordinací, o podpoře a rozvoji distanční konzultace zdravotního stavu, o možnostech zajistit návštěvní služby zdravotníků v domácím prostředí pojištěnců a tedy i o kompetencích nelékařského zdravotnického personálu, o monitoraci zdravotního stavu na dálku pomocí digitálních technologií, apod.“, dodává Zdeňka Salcman Kučerová, ředitelka zdravotnického úseku.

ZP MV ČR věří, že systematickou spoluprací zdravotních pojišťoven, státu, krajů, měst a obcí, a tak profesních zástupců poskytovatelů zdravotních služeb dojede v horizontu 5 až 10 let ke zlepšení dostupnosti zdravotních služeb.

O této problematice si můžete poslechnout další informace v našem videopodcastu.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Dále z 211