Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Česká hlava 2022: Udělili jsme cenu Lorem Iloně Hromadníkové
Hlava

7.12.2022 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Česká hlava 2022: Udělili jsme cenu Lorem Iloně Hromadníkové

V neděli 4. prosince se opět předávala prestižní ocenění Česká hlava nejlepším českým vědcům, výzkumníkům a inovátorům. Cenu Lorem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, udělovanou za mimořádný počin z oblasti zdravotnictví, si odnesla prof. RNDr. Ilona Hromadníková, Ph.D.

Ilona Hromadníková byla oceněna za unikátní vědecké poznatky z oblasti gynekologie a neonatologie. Na základě výsledků jejích vědeckých prací byly vyvinuty a patentovány technologie umožňující predikovat závažné, život ohrožující těhotenské komplikace, které se týkají až deseti procent gravidních žen.

Cenná je zejména praktická využitelnost výsledků výzkumu

Patentovaná technologie opírající se o výsledky práce I. Hromadníkové už byla prostřednictvím Karlovy univerzity postoupena komerční společnosti, která má začít vyrábět diagnostický kit pro laboratoře. Díky němu budou lékaři schopni včas odhalit nebezpečné genetické dispozice, které stojí za vznikem zdravotních komplikací, jež jsou jednou z hlavních příčin mateřské a novorozenecké morbidity a důvodem k indikaci umělého přerušení těhotenství. Mezi tyto komplikace patří zejména preeklampsie, projevující se otoky, bílkovinou v moči a vysokým krevním tlakem, která bez léčby může vyústit v křečové stadium (eklampsii), fetální růstová restrikce, což znamená, že plod zaostává v růstu za příslušným obdobím těhotenství, a dále předčasný porod nebo vysoký krevní tlak v těhotenství.

Přínos práce oceněné vědkyně je mimořádný

Vědecké práce I. Hromadníkové mají mezi odborníky značný ohlas, jsou mezinárodně uznávané a velmi oceňované. Lze očekávat, že výsledky jejího výzkumu budou využity v praxi také pro stanovení rizika rozvoje srdečně-cévních onemocnění u žen po komplikovaném těhotenství a u dětí narozených z komplikovaného těhotenství a k tomu, aby jim byla nastavena optimální preventivní péče.

Prof. RNDr. Ilona Hromadníková, Ph.D., působí na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy jako vedoucí oddělení molekulární biologie a patologie buňky. Vedle výuky se dlouhodobě věnuje výzkumu v oblasti medicíny zaměřené na lidský plod. Podílela se na řadě metodik neinvazivní prenatální diagnostiky a jejich zavedení do klinické praxe. Její vědecké práce byly několikrát oceněny jak v České republice, tak v zahraničí.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

srdce

O zdraví srdce je třeba se starat

29. 9. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Dnes je Světový den srdce a to je příležitost připomenout, že Česká republika patří mezi země, jejichž populace je zatížena vysokým rizikem rozvoje kardiovaskulárních (srdečně-cévních) onemocnění, jako jsou ischemická choroba srdeční (nedostatečné pr

[více]
kolonoskopie

Nebojte se kolonoskopie

25. 9. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Od roku 2000 probíhá v naší zemi screening (preventivní prohlídky rizikových osob) s cílem snížit v populaci výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku a úmrtnost na ni.

[více]

Dále z 211