Přejít k hlavnímu obsahu
samotest

30.6.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Povinné testování ve firmách končí. Uskutečnilo se 15 milionů testů za miliardu korun

Praha, 29. června 2021 - Od března se ve firmách v rámci povinného zjišťování příznaků nemoci covid-19 uskutečnilo celkem zhruba 15 milionů samotestů*. Zdravotní pojišťovny jen pro tuto část testování vyčíslují související náklady prozatím na miliardu korun. Z toho ZP MV ČR přijala k proplacení zatím téměř 1 520 000 testů a firmám dosud uhradila téměř 40 milionů korun.

Z celkového počtu všech provedených testů bylo téměř 60 tisíc s pozitivním výsledkem. „Vzhledem k celkovému počtu zaměstnanců v ČR by se dalo čekat vyšší číslo, nicméně musíme brát v potaz to, že testy se netýkaly zaměstnanců na home office, očkovaných a těch s prodělanou nemocí. Stále větší část firem také namísto přímo placeného samotestování šla cestou dohody s konkrétním zdravotnickým zařízením, které si pak úkony účtují zdravotním pojišťovnám samostatně, a to včetně vícenákladů. Celkové náklady pojišťoven na testování jsou tak samozřejmě podstatně větší,“ vysvětluje prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.
Celkový podíl pozitivních výsledků samotestování se pohyboval okolo 0,5 % s tím, že zhruba v polovině případů byly jako pozitivní následně potvrzeny PCR testem.
Testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci bylo povinné od 3. března 2021. Od 5. března se povinnost týkala i podniků s 50 až 249 zaměstnanci. Od 26. března se zapojily i firmy nad 10 zaměstnanců. Od 6. dubna přibyly i firmy od 1 zaměstnance, neziskové organizace a OSVČ.
 
* Povinnost testovat končí firmám ke 30. červnu, nicméně náklady mohou nárokovat až do konce července. Shrnující čísla jsou součtem dosud doručených žádostí o proplacení a aproximace počtu těch, které ještě pojišťovnám dorazí.

Svaz zdravotních pojišťoven sdružuje všech 6 zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v České republice. Svaz hájí společné zájmy zdravotních pojišťoven a jejich klientů ve vztahu ke státním organizacím, profesním svazům a poskytovatelům zdravotní péče s hlavním cílem zkvalitňovat služby pro své klienty. Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny poskytují služby pro cca 4,7 mil. pojištěnců. Více informaci naleznete na webových stránkách www.szpcr.cz

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211