Přejít k hlavnímu obsahu

Trvalý pobyt v ČR

Povinné zdravotní pojištění platí podle platné legislativy pro každou osobu (i cizince) s trvalým pobytem v ČR s výjimkou osob, které podléhají na základě evropských nařízení právním předpisům EU/ESVO, případně mezinárodním smlouvám.

Pro účast v systému veřejného zdravotního pojištění v ČR je tedy dle zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, rozhodující nikoliv státní občanství, ale skutečnost, zda osoba má na území ČR trvalý pobyt dle příslušných právních předpisů (zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel; zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky).

Pakliže občan České republiky ukončí trvalý pobyt na území ČR, přestává být účasten veřejného zdravotního systému v ČR. Obdobné platí i pro cizince, u kterého došlo ke zrušení platnosti povolení k trvalému pobytu. V některých specifických situacích jsou v rámci veřejného zdravotního systému pojištěni i cizinci ze zemí mimo EU/ESVO, kteří sice nemají povolení k trvalému pobytu, ale jejich pobyt je příslušnými předpisy z oblasti cizinecké problematiky považován za pobyt trvalý pro účely zdravotního pojištění. Jedná se například o azylanty; cizince požívající dočasné ochrany; cizince, kterým bylo uděleno vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu a další legislativou vymezené situace. .

V konkrétních situacích kontaktujte s dotazem pracoviště ZP MV ČR, případně infolinku.

Aktuality

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211