Přejít k hlavnímu obsahu

Vyúčtování náhrad cestovních nákladů

Z veřejného zdravotního pojištění je hrazena přeprava pojištěnce soukromým vozidlem pouze v případě, kdy ošetřující lékař indikuje zdravotnický transport sanitou a zároveň schválí dopravu soukromým vozidlem. Indikací k přepravě je vždy aktuální zdravotní stav pacienta, nikoli diagnóza nebo sociální důvody. Přeprava je hrazena pouze k nejbližšímu poskytovateli zdravotních služeb, který je schopen požadovanou hrazenou péči poskytnout.

Formulář Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem (VZP -39/2009) musí vyplnit indikující lékař a jednotlivé uskutečněné cesty musejí být na tomto formuláři poskytovatelem zdravotních služeb potvrzeny.

Soukromý vůz musí být řízen jinou osobou, než které ošetřující lékař přepravu soukromým vozidlem schválil.

Pojištěnec, který žádá o náhradu cestovních nákladů z veřejného zdravotního pojištění, po uskutečnění jízd doručí na pojišťovnu ZP MV ČR níže požadované doklady:

  • Vyplněný formulář Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem (VZP-39/2009)
  • Pojištěnec starší 18 let na volném místě tiskopisu podepíše prohlášení, že vozidlo neřídil při účtovaných cestách a zvolí formu úhrady (bankovní účet nebo poštovní poukázka). Prohlášení může být i samostatný dokument připojený k dokladu. 

 Pro jízdy uskutečněné v období od 1. 1. 2018 – 31. 12. 2018 navíc také musí doložit:   

  • Kopii velkého technického průkazu vozidla se znečitelněnými osobními údaji, které se týkají držitele vozidla. (při prvním podání dokladu VZP-39/2009  a dále při změně vozidla - SPZ uvedeného na dokladu VZP-39/2009)
  • Při opakovaném podání bez změny vozidla uvedeného na dokladu VZP-39/2009 Čestné prohlášení pojištěnce (zde)

 

Pro jízdy uskutečněné od 1. 1. 2019 je stanovena pevná sazba na kilometr.

Dokumenty ke stažení

Aktuality

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211