Přejít k hlavnímu obsahu

Prolonged sitting syndrome 3. díl

Benefity stání

SEDĚT NEBO STÁT? …..To je otázka

Celkový čas, který trávíme u počítače plněním pracovních povinností, ať už na home office nebo na pracovišti, výrazně narůstá. Syndrom prodlouženého sezení se pomalu stává naší denní realitou. I při denních sportovních aktivitách a pravidelném cvičení však vůbec není zaručeno, že se rapidně nezhorší celkový zdravotní stav.

Vědci v multinárodní studii věnované následkům dlouhodobého sezení poukazují na fakt, že nepřerušovaným sezením dochází ke zvýšené incidenci zánětlivých střevních i nádorových onemocnění trávicího traktu a pohlavních orgánů. Denně trávíme 6 i více hodin čistého času v sedící pozici, přitom zhruba 30 minut obvykle ani nezměníme polohu.  

Prevence je přitom nejen na pracovišti ale i na home office relativně jednoduchá. Klíčem k úspěchu je totiž STŘÍDÁNÍ SEZENÍ SE STÁNÍM. Během  pracovních hodin by alespoň jedna třetina digitální komunikace s kolegy či práce na počítači měla PROBÍHAT VESTOJE. Z celkového počtu hodin strávených vsedě by mělo optimálně až 150 minut, tedy alespoň 2,5 hodiny dohromady, proběhnout vestoje.

Změnou sedavého stereotypu totiž dojde k mnoha pozitivním změnám: zmírnění zátěže cévního systému dolních končetin,  opětovnému rozproudění lymfy a lepšímu odvodu toxinů ze střeva, pánevní a přilehlé břišní oblasti. Rozpohybování svalů břišní stěny taky přirozeně podpoří pohyb střev a tedy i lepší trávení.

CO MŮŽETE UDĚLAT NA PRACOVIŠTI

  • Zaveďte používání zvedacích pracovních stolů
  • Změňte styl porad na meetingy vestoje
  • Využívejte přestávky k aktivnímu protažení
  • Zaveďte ergonomické podložky na nohy

PRACUJETE NA HOME OFFICE?

  • Pro občerstvení a kávu vždy choďte do jiné místnosti
  • Vyzkoušejte práci při otevřeném okně na parapetu
  • Odpočívejte v kompenzačních polohách (leh se zdviženýma nohama, pozice kobry)

Zdroj: Adverse Effects of prolonged Sitting Behaviour on the General Health of Office Workers

Journal of Lifestyle Medicine, July 2017

Zpracovala: MUDr. Gianna Conti. MBA, březen 2021

Aktuality

samotest

Ukončení provozu portálu Samotesty-covid.cz

23. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci

Vážení zaměstnavatelé,    k 30. září 2021 dojde k ukončení provozu portálu všech zdravotních pojišťoven Samotesty-covid.cz, který sloužil pro odesílání žádostí o příspěvek na částečnou kompenzaci nákladů na samotestování ve firmách a u OSVČ.

[více]
ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu