Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Není čas navštívit gynekologa?
GO

1.9.2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Není čas navštívit gynekologa?

20. září si opět připomeneme Den onkogynekologických diagnóz. Letos to bude už popáté. Tento den, který je znám po celém světě pod názvem World GO Day, byl vyhlášen v roce 2019. Slovo GO, kde hlásky G a O reprezentují výraz gynekologická onkologie, si můžete vyložit taky jako výzvu: Jdi na preventivní prohlídku.

Cílem podle zakladatelského sdružení ENGAGe (viz engage.esgo.org) je povzbudit ženy, které čelí onkogynekologickým onemocněním, zlepšit informovanost o tomto problému a připomenout ženám důležitost prevence a gynekologických prohlídek. Díky podnětu World GO Day vznikla řada iniciativ a akcí organizovaných každoročně v průběhu září v různých zemích.

Září ve znamení fialové barvy

Symbolem osvětové kampaně zaměřené na prevenci a léčbu onkogynekologických onemocnění se stala tmavě fialová stužka a tmavě fialová barva. Tu můžete v průběhu září vidět kolem sebe častěji – na tričkách, čelenkách, baloncích, webech nebo sociálních sítích. I vy se můžete zapojit do některé z pořádaných „fialových“ akcí. Nejznámější je každoroční symbolická cyklojízda Prahou, tzv. Fialová jízda. Letos nad ní převzal záštitu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Více informací najdete zde. Podporu můžete vyjádřit také tím, že si na World GO Day nebo během září obléknete něco tmavě fialového, vyrazíte ven, vyfotíte se a fotku s hashtagem #FialovaJizda budete sdílet na sociálních sítích.

Choďte na gynekologické prohlídky pravidelně

Nádory vaječníků, dělohy, děložního čípku a další gynekologické nádory patří mezi nejčastější nádorová onemocnění postihující ženy. Na preventivní gynekologické vyšetření by proto měla chodit každá žena starší patnácti let pravidelně jednou ročně. Gynekologická prohlídka zahrnuje mimo jiné vyšetření ultrazvukem a odběr vzorku buněk z děložního hrdla s cílem zachytit případnou rakovinu v časném stadiu, kdy lze nemoc úspěšně léčit. Kromě předrakovinných změn toto vyšetření odhalí i vaginální a děložní infekce. Za absolvování cytologického vyšetření děložního hrdla v rámci screeningového programu odměňujeme naše klientky příspěvkem 250 Kč na ambulantní rehabilitaci nebo sportovní aktivity – více zde.

Naše klientky mohou navíc získat příspěvek 500 Kč z fondu prevence na otestování děložního čípku na přítomnost vysoce rizikových kmenů HPV (papilomavirů, které způsobují nádorové bujení) nebo na cytologický rozbor sliznice děložního čípku spolehlivější metodou LBC (liquid based cytologie) – podrobnosti najdete zde. Dospívajícím pak doporučujeme očkování proti HPV. Děti ve věku od 13 do 14 let mají očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, starší mohou využít příspěvek z fondu prevence. Na očkování lze získat ročně až 2000 Kč – více zde.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211