Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Proti chřipce se nechte očkovat včas
očkování

19.9.2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Proti chřipce se nechte očkovat včas

Období září, října a listopadu je optimální pro očkování proti chřipce. Chřipková epidemie sice většinou propukne až koncem roku nebo začátkem roku nového, ale na aplikaci vakcíny je třeba myslet s dostatečným předstihem. Dva až čtyři týdny následující po očkování totiž potřebuje náš imunitní systém na to, aby si proti chřipce vytvořil dostatečnou ochranu.

V České republice chřipkou každoročně onemocní až milion obyvatel a ročně u nás v průměru zhruba půl druhého tisíce lidí v souvislosti s chřipkou zemře. Celosvětově chřipkou ročně onemocní kolem pěti až deseti procent dospělé populace (u dětí je nemocnost až čtyřnásobě vyšší). Přitom tři až pět milionů osob má závažný průběh nemoci a odhaduje se, že na onemocnění dýchacích cest v souvislosti s chřipkou ročně zemře 290 až 650 tisíc lidí.

V ČR máme nízkou proočkovanost

Ve srovnání se zeměmi západní Evropy je bohužel proočkovanost proti chřipce v naší zemi dlouhodobě na velmi nízké úrovni. V populační skupině lidí nad 65 let je vakcínou proti chřipce každoročně chráněno jen asi 20 procent lidí, a ve skupině rizikových pacientů, jako jsou kardiaci nebo diabetici, dokonce jen okolo 10 procent lidí. Přitom se jedná o skupiny osob ohrožených závažnějším průběhem chřipky, u nichž by mělo být dosaženo alespoň 75procentní proočkovanosti. Celkově se v naší zemi ročně nechává proti chřipce očkovat jen pět až osm procent lidí. Takto nízký zájem o účinnou prevenci chřipky představuje dlouhodobý problém pro veřejné zdraví, zvyšuje počet zdravotních komplikací a má významné negativní ekonomické dopady na náš zdravotnický systém.

U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob se chřipkové (virové) onemocnění často komplikuje bakteriálním zánětem plic, u dětí bakteriálním zánětem středního ucha nebo zánětem vedlejších dutin nosních. Kromě toho jsou lidé v důsledku oslabení imunitního systému chřipkovým onemocněním náchylnější k jiným respiračním onemocněním, způsobeným například RS viry nebo koronaviry. Chřipka také zhoršuje onemocnění srdce a cév, plic, ledvin, diabetes a další chronické nemoci. Závažný nebo smrtící průběh může mít ale chřipka i v případě do té doby zdravého dospělého nebo dítěte, například když u nich chřipkový virus vyvolá zánět srdečního svalu.

Očkování proti chřipce se doporučuje všem

Očkování proti chřipce není v České republice povinné, ale je doporučeno všem, kteří naplňují indikační kritéria. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění mají minimálně jednu očkovací látku proti chřipce plně hrazenou následující skupiny zájemců o očkování:

  • zdravotničtí pracovníci a jiní odborní pracovníci ve zdravotnictví,
  • pojištěnci se závažným chronickým onemocněním (srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, s diabetem, s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, s různými poruchami imunity, po provedené transplantaci kmenových buněk nebo po prodělané invazivní meningokokové či pneumokokové infekci),
  • pojištěnci umístění ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem,
  • pojištěnci ve věku nad 65 let.

Některé dražší očkovací látky proti chřipce mohou být s doplatkem. Pojištěnci ve věku nad 65 let mají všechny očkovací látky plně hrazené bez doplatku.

Zájemcům o očkování spadajícím do výše uvedených skupin připomínáme, že má-li jim být očkování uhrazeno, je třeba ho absolvovat ve zdravotnickém zařízení, se kterým má jejich zdravotní pojišťovna smluvní vztah. Ostatní mají možnost využít preventivní programy zdravotních pojišťoven.

Naši klienti mohou získat na veškerá svá očkování v jednom roce celkem příspěvek 2000 Kč, a to jako bonus vedle základního příspěvku na prevenci. Více informací k příspěvkům na očkování najdete zde.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211