Přejít k hlavnímu obsahu

Program prevence infekčních onemocnění - očkování

Účinnou možností, jak se bránit infekčním onemocněním, je očkování. Mnoho jich je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Na ta, která nejsou, vám přispějeme.

Přispíváme dětem až 1 500 Kč a dospělým až 1 000 Kč.

Očkování 

Přispíváme zejména na očkování proti následujícím onemocněním:

Pro děti

 • rotaviry
 • žloutenka typu A
 • lidský papilomavirus - HPV (od 14 - do 18 let dívky i chlapci)

Pro dospělé

 • černý kašel 
 • spalničky
 • žloutenku typu A, B, A+B 
 • hemofilus (nad rámec zákona 48/1997 Sb., který definuje rizikové skupiny, u kterých je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění), kombinované vakcíny proti tetanu (s vakcínou proti černému kašli a záškrtu)

Nově v roce 2021: 

 • lidský papilomavirus - HPV (bez omezení věku)

Pro děti i dospělé

 • klíšťová encefalitida
 • meningokokové vakcíny (nad rámec zákona 48/1997 Sb., který definuje rizikové skupiny osob, u kterých je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a podle kterého se hradí očkování proti skupině B pro děti v prvním půlroce života a proti skupinám A, C, W a Y v průběhu druhého roku života)
 • chřipka (do 65 let věku) - přečtěte si více o očkování proti chřipce.
 • pneumokokové vakcíny (nad rámec zákona 48/1997 Sb., tzn. nad 7 měsíců a do 65 let a nad rámec zákonem definovaného očkování u rizikových skupin osob, též nad rámec pravidelného očkování proti pneumokokovým nákazám, stanoveného vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem)

Pro cestování

 • vzteklina (nikoli postexpozičně)
 • břišní tyfus 
 • žlutá zimnice
 • cholera
 • japonská encefalitida

Případně zcela nové očkovací látky
 

Specifické podmínky

 1. Dospělý (pojištěnec, který v roce 2021 dovršil 19. rok věku a starší) může z tohoto programu čerpat příspěvek až 1 000 Kč ročně. Příspěvek z programu Očkování nelze kombinovat s postoupením příspěvku ve prospěch svého dítěte (např. 500 Kč postoupit a 500 Kč vyčerpat).
   
 2. Dítě (pojištěnec do 18 let včetně) může čerpat příspěvek ze základních preventivních programů, a to jednorázově nebo vícekrát-jednotlivě na položku/y z programů dle svého výběru, až 1 500 Kč ročně - platí základní podmínky pro čerpání bonusů z Fondu prevence, prosím čtěte zde.
 3. Každý rodič nebo jiný zákonný zástupce (pojištěnec ZP MV ČR) může postoupit svůj příspěvek 500 Kč ve prospěch svého dítěte (pojištěnce ZP MV ČR ve věku do 18 let) na položky programů, které jsou pro ně určeny. Platební doklady mohou být v případě postoupení příspěvku rodičem pro dítě či více dětí ofoceny a založeny u žádosti dítěte. V případě postoupení příspěvku od obou rodičů může dítě získat až 1 000 Kč. Žena v souvislosti s těhotenstvím i narozením dítěte může postoupit jen 500 Kč (1 500 Kč může čerpat z Programu pro ženy v souvislosti s těhotenstvím i narozením dítěte). Dárce krve své příspěvky nepostupuje. Není možné kombinovat postoupení ve prospěch svého dítěte a čerpání pro vlastní osobu, tedy např. 300 Kč postoupit a 200 Kč vyčerpat.
   
 4. Příspěvek pro nezletilé dítě žádá jeho rodič nebo jiný zákonný zástupce, např. osoba, které bylo soudním rozhodnutím dítě svěřeno do péče. V případě žádostí o příspěvek pro osoby s omezenou svéprávností se postupuje obdobně.
   
 5. Pro děti narozené v listopadu a v prosinci 2021 lze žádost o příspěvek podat až do 31. ledna 2022 (budou akceptovány i platební doklady vystavené až do 31. ledna 2022).
   
 6. Příspěvek se poskytuje na nákup očkovací látky v roce 2021.
   
 7. Doklad o nákupu očkovací látky může být také z roku 2020, ale pak musí být předložen současně s dokladem o aplikaci očkovací látky od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2021.
   
 8. Příspěvek lze čerpat také na aplikaci očkovací látky v roce 2021.
   
 9. Příspěvek lze čerpat na kteroukoli dávku.
   
 10. Příspěvek nelze čerpat na vakcíny, které jsou částečně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, tedy s doplatkem. Informujte se u svého lékaře.

Možnost čerpání: 4. ledna 2021 - 31. prosince 2021 nebo do vyčerpání financí
Aktualizováno dne: 31. srpna 2021

Mohlo by Vás zajímat

Přečtěte si více

 

Které očkování je hrazené z veřejného pojištění a které si zaplatíte sami? Čtěte zde.

Přečtěte si více Kdy na preventivní prohlídku a co je jejím obsahem? Čtěte zde.

Žádost

 

Požádat o příspěvek je nutné do 2 měsíců od realizace, nejpozději však do 31. prosince 2021

Program slev a výhod

 


V rámci Programu slev a výhod nabízíme další atraktivní nabídky od našich partnerů

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211