Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Už balíte na dovolenou? A máte všechna očkování?
očko

5.6.2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Už balíte na dovolenou? A máte všechna očkování?

Při přípravě na dovolenou bychom se vždy měli zamyslet mimo jiné nad tím, zda máme všechna potřebná očkování. To platí nejen pro cesty do exotických zemí, kde hrozí infekční onemocnění, která se v našem regionu nevyskytují, ale také pro turistiku po Evropě nebo České republice.

I u nás se můžete setkat s nebezpečnou infekcí. Například v současné době je Česká republika zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii. A ne náhodou. Podle dostupných údajů je proočkovanost proti klíšťové encefalitidě v České republice poměrně nízká. Alespoň jednou dávkou vakcíny je očkována jen asi třetina Čechů, zatímco například v sousedním Rakousku se proočkovanost pohybuje mezi 80 a 90 procenty. Na úhradu očkování ze zdravotního pojištění mají v ČR nárok zájemci ve věku nad 50 let.

Nebo taková žloutenka. I přes radikální snížení zdrojů infekce díky národní vakcinační strategii bylo v posledních pěti letech u nás hlášeno průměrně 80 akutních případů žloutenky typu B ročně. Ačkoli je známo pět typů žloutenky, očkovat se lze jen proti dvěma z nich. Povinně se očkuje právě proti typu B, a to hned v prvním roce života, a toto očkování je hrazeno ze zdravotního pojištění. Je ale dobré myslet i na to, že také žloutence typu A je lepší předejít očkováním. Je to nemoc, která sice nemívá trvalé následky, ale je velmi nepříjemná a nakažlivá. To by mělo zajímat hlavně cestovatele do zahraničí, protože žloutenka typu A se vyskytuje více v zemích s nízkým hygienickým standardem. Očkování si ovšem každý platí sám. Pro zájemce je v současnosti k dispozici kombinovaná vakcína – proti žloutence typu A i B.

Další nepříjemnou chorobou, proti které se lze očkovat, jsou spalničky. Je to nemoc vysoce nakažlivá, kterou můžete chytit velmi snadno, pokud účinek vašeho očkování z dětství vyprchal. Snižování hladiny protilátek po očkování je přímo úměrné věku, takže zatímco ve skupině mezi 25 a 29 lety se náchylnost k onemocnění týká asi 2 procent lidí, ve skupině mezi 40 a 44 lety už asi 23 procent lidí (viz data SZÚ).

Pokud nejste proti některé ze závažnějších infekcí očkovaní vůbec nebo pokud se spoléháte jen na povinná očkování, která jste absolvovali v dětství, před mnoha a mnoha lety, může se vám to vymstít. Většina očkovacích látek vám nezaručuje silnou celoživotní ochranu a je žádoucí jejich účinek pravidelně posilovat přeočkováním. To se týká zejména tetanu nebo také záškrtu či černého kašle. Riziko nákazy se zvyšuje v souvislosti s poklesem hladiny ochranných protilátek, s kontaktem s neočkovanými osobami a s cestováním. Pro přeočkování proti tetanu v dospělosti je k dispozici kombinovaná vakcína, účinkující zároveň proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Tak proč této možnosti nevyužít. Víte o tom, že v poslední době se i v ČR objevily případy nakažení záškrtem?

Pro cesty do zahraničí jsou některá očkování povinná

Podle informací Státního zdravotního ústavu se pro cestování po světě obecně doporučuje mít především očkování proti žloutence typu A i B, choleře, vzteklině, přenosné dětské obrně, klíšťové encefalitidě, japonské encefalitidě, meningokové meningitidě, břišnímu tyfu a záškrtu.

Některá očkování, např. proti horečce dengue, se doporučují tehdy, když cestujete do oblasti, kde se nemoc vyskytuje. V případě horečky dengue jsou to tropické a subtropické oblasti v Asii, Africe, Austrálii, Střední a Jižní Americe a některé ostrovy Tichého oceánu a Karibiku.

Některé státy při vstupu na svá území vyžadují určitá očkování povinně. Například při cestách do určitých oblastí Afriky a Střední a Jižní Ameriky je nutné očkování proti žluté zimnici. Toto očkování je vyžadováno i při pouhém tranzitu oblastí s výskytem žluté zimnice. Při cestách do Saudské Arábie v době náboženské pouti do Mekky je zase povinnost mít očkování proti invazivním meningokovým onemocněním, a to vakcínou proti meningitidě typů A, C, Y a W. Seznamy zemí s výskytem nebezpečných infekcí, vyžadujících povinné očkování, vydává a pravidelně aktualizuje Světová zdravotnická organizace.

Konzultaci a očkování vám poskytne centrum cestovní medicíny

Každý, kdo chce cestovat po světě, by měl mít v prvé řadě v pořádku očkování běžná v ČR, včetně platného očkování proti tetanu. Pravidelnou aplikaci a kontrolu těchto očkování zajišťuje praktický lékař. Očkování na cesty do zahraničí pak provádějí specializovaná pracoviště, tzv. střediska očkování a cestovní medicíny. Kromě očkování vám odborníci na cestovní medicínu také poradí, jak se můžete chránit před nemocemi, jako je malárie, na něž nemáme vakcíny.

Očkování před cestou je třeba správně načasovat. Proto na něj myslete včas a navštivte specialistu alespoň šest až osm týdnů před plánovanou cestou, abyste stihli aplikaci všech doporučených vakcín při dodržení potřebných odstupů mezi dávkami. V očkovacím středisku vám připraví individuální očkovací plán s ohledem na cílovou oblast, do které jedete. Na vaši žádost vám po aplikaci očkování vystaví mezinárodní očkovací průkaz, kde budete mít zaznamenáno, kdy jste která očkování absolvovali. Tyto údaje jsou některými státy při vstupu na jejich území vyžadovány. Zápis v očkovacím průkazu vám zároveň poskytuje přehled, kdy kterému očkování končí platnost, abyste se mohli v případě potřeby nechat včas doočkovat.

Zdroj informací: Státní zdravotní ústav

Na veškerá očkování, která nejsou v naší zemi povinná a nejsou ze zákona hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, poskytujeme našim klientům příspěvek z fondu prevence. Každý klient od nás může v jednom roce získat na očkování celkem 2 000 Kč. Jsou to peníze navíc, tedy bonus k základnímu příspěvku na prevenci. Více informací k příspěvkům na očkování najdete zde.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211