Přejít k hlavnímu obsahu
kůže

| #Pojištěnci | #Plátci

Výskyt rakoviny kůže povážlivě stoupá! Na cestě je nová možnost léčby

Období května je už tradičně spojeno s preventivními akcemi zaměřenými na včasné odhalení rakoviny kůže. A je tomu tak i letos. 12. května, na Evropský den melanomu, se některé kožní ordinace v České republice otevřou pro zájemce o bezplatnou prohlídku pih a mateřských znamének. Faktem zůstává, že s nádorem v raném stadiu si lékaři umí snáze poradit. Vývoj vakcíny ve Velké Británii ale přináší naději na vyléčení i pacientům s pokročilou kožní rakovinou.

Lékaři varují, že do 25 let u nás výskyt rakoviny kůže stoupne o 40 procent, pokud nezměníme své chování, zejména to, jak se chráníme před sluncem. Vyplývá to z údajů Národního onkologického registru. Účastí na osvětových a preventivních akcích po celém Česku se dermatologové snaží přispět ke zpomalení kontinuálního růstu počtu případů rakoviny kůže. Preventivní prohlídky pomáhají zachytit pacienty v raném stadiu onemocnění, což je v dnešní době pro úspěšnost terapie zásadní. Zatímco k vyléčení z rakoviny v raném stadiu stačí pouhé chirurgické odstranění nádoru bez nutnosti následné terapie, v případě pozdějšího záchytu, kdy už je rakovina třeba jen v milimetrech prorostlá do hlubších vrstev kůže, se indikuje nákladná moderní léčba.

Terapie pokročilé rakoviny kůže se hlavně díky novým a účinným lékům pro imunoterapii a biologickou cílenou léčbu stále zlepšuje. Významný průlom by mohla přinést klinická studie, kterou v současnosti rozbíhá tým britských lékařů a vědců. Jedná se o testování vakcíny proti rakovině kůže. O projektu koncem dubna 2025 informovala britská Národní zdravotní služba (National Health Service in England).

Vakcína má navést imunitní systém na nádorové buňky

Do projektu se má zapojit sedm pracovišť ve Spojeném království a další budou následovat. První pacienti v pokročilém stadiu onemocnění mají tuto experimentální léčbu absolvovat už v květnu.

Způsob aplikace vakcíny je netradiční. Vakcína by měla být do těla vpravena pomocí bezjehlového aplikátoru, který léčivo dávkuje do tkáně rovnoměrně, podobně jako sprej. Lékaři očekávají, že vakcína podpoří reakci imunitního systému na rakovinné buňky tím, že mu je pomůže rozpoznávat. Imunitní systém by pak měl být schopen tyto rakovinné buňky napadat a pamatovat si je, takže by bránil návratu nemoci.

Imunoterapie se v léčbě pokročilé rakoviny kůže dnes už využívá standardně. Problém je ale v tom, že je účinná přibližně jen u poloviny pacientů. Ostatní, jejichž imunitní systém na imunoterapii nereaguje, jak se očekává, jsou vystaveni vyššímu riziku progrese onemocnění. Nově vyvinutá vakcína má tedy potenciál zdokonalit imunoterapii a zachránit řadu lidských životů.

Nezanedbávejte kontrolu pigmentových znamének

Přestože máme k dispozici nové účinné léky pro imunoterapii a biologickou cílenou léčbu, díky kterým mají pacienti šanci na lepší a kvalitnější život, a stále se vyvíjejí další léčiva, není radno riziko rozvoje rakoviny kůže podceňovat. Apelujeme na klienty: Mějte kožní znaménka pod kontrolou, sledujte je u sebe a u svých nejbližších. Všímejte si, zda nemění velikost, tvar nebo zbarvení. Nezapomínejte chodit jednou za dva roky na preventivní prohlídku k praktickému lékaři, který by vám měl znaménka překontrolovat a případně vás poslat ke specialistovi. Kožní lékař může pacientovi indikovat ročně i tři vyšetření hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Pokud si vyšetření vyžádáte sami a uhradíte ho jako samoplátci, poskytneme vám příspěvek z fondu prevence. Mějte na paměti, že nádor odhalený včas nevyžaduje náročnou léčbu. 

Zdroje: 

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211