Přejít k hlavnímu obsahu
lázně

| #Pojištěnci | #Plátci

Znepříjemnit pobyt v lázních může chybně vyplněný lázeňský návrh

Výměna kyčelního kloubu, operace kolene, dlouhodobé bolesti kloubů nebo chronická onemocnění, taková jsou častá indikace pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči. Od roku 2022 žádost o lázně vystavuje kromě praktického lékaře také ambulantní specialista, v případě hospitalizace ošetřující lékař. Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR je zájem o lázně stále vysoký, každoročně pojišťovna schvaluje desítky tisíc návrhů. Jen loni zaplatila svým klientům za péči v lázních zhruba dvě a půl miliardy korun. Stále se však pojišťovna setkává s chybně vyplněnými nebo pozdě doručenými lázeňskými návrhy. 

„Jen v loňském roce naše pojišťovna schválila přes dvacet tisíc lázeňských návrhů. Průměrné náklady na léčebně rehabilitační pobyt pojištěnce činily téměř 45 tisíc korun, průměrná délka pobytu v lázních byla 19 dnů,“ uvádí Jana Schillerová, mluvčí pojišťovny.    

Náležitosti lázeňského návrhu by měl vyřizovat lékař 

Lázeňský návrh na předepsaném formuláři vyplňuje ten lékař, který lázně indikoval. Obsahovat musí veškeré zákonné náležitosti, jako doporučení ošetřujícího lékaře, lékařské zprávy a další potřebné informace. Navrhující lékař kompletní návrh odešle datovou schránkou nebo poštou do zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojišťovna návrh (úhradu pobytu) do 15 dnů od doručení schválí, v jiném případě zahájí správní řízení o úhradě pobytu v případě, že nelze návrh schválit do 15 dnů. Zahájení správního řízení nevede automaticky k zamítnutí návrhu. 

Výjimku tvoří případy, kdy pacient přechází z nemocničního lůžka na lůžko lázeňského zařízení. V takovém případě zdravotní pojišťovna do procesu vyřizování nevstupuje, administraci vyřizuje s lázeňským zařízením ošetřující lékař pojištěnce.  

„Řadu lázeňských návrhů musíme zamítat, protože k nám byly doručeny pozdě. A to klidně i několik dnů až týden před vypršením zákonem stanovené lhůty. Pojištěnci mají často mylné informace, že lhůta platnosti návrhu je lhůta doručení návrhu do zdravotní pojišťovny. Bohužel se jedná o lhůtu nástupu na lázeňskou péči,“ dodává Zdeňka Salcman Kučerová, ředitelka zdravotnického úseku ZP MV ČR. 

Pozor na lhůty 

U řady indikací stanovuje indikační seznam různé časové omezení pro nástup na lázeňskou péči. U některých indikací je lhůta pouze 3měsíční, pojištěnec musí do 3 měsíců nastoupit na lázeňskou léčbu, nikoliv podat lázeňský návrh. Po uplynutí této lhůty není již možná úhrada lázeňské péče z veřejného zdravotního pojištění. Ideální je proto podat návrh co nejdříve, aby byl lázeňský návrh včas zpracován a lázeňské zařízení mělo volnou kapacitu. Pokud bude návrh zaslán v krátkém čase před uplynutím lhůty k nástupu na lázeňskou péči, nelze zaručit, že se stihne včas návrh posoudit a najít místo v lázních ve lhůtě pro nástup.

Lázeňská léčebně rehabilitační péče je zdravotní službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Péči lze poskytnout formou komplexní, kdy zdravotní pojišťovna hradí léčbu, ubytování i stravu ve standardním provedení, a příspěvková, kdy je hrazena pouze léčba. Podmínky pro poskytnutí komplexní nebo příspěvkové lázeňské péče jsou uvedeny v Indikačním seznamu v Příloze č. 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Nový příspěvek na dětské léčebně ozdravné pobyty 

Od letošního roku Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přispívá až 20 tisíc korun dětem do 18 let s chronickým respiračním nebo dermatologickým onemocněním na lázeňský pobyt v trvání alespoň 15 dnů (14 nocí), který není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. 

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211