Přejít k hlavnímu obsahu

Testování protilátek – Studie COVID-19

Zúčastněte se Studie a zjistěte, zda máte protilátky proti COVID-19. Přispějeme Vám na všechny tři testy!

Účel a medicínský efekt vyšetření

Předmětem studie je zjišťování hladiny protilátek IgG odběrem vzorku krve.  

V době akutní fáze onemocnění nemusí být protilátky ještě vytvořeny a výsledek testu není průkazný. Proto je možné si nechat vyšetřit krev na protilátky nejdříve 3 týdny po odeznění příznaků virové infekce.

Lidský organismus si obvykle po 3-5 dnech nakažení virem začne vyrábět protilátky typu IgA a IgM, následně za 2-3 týdny protilátky typu IgG. Protilátky IgG přetrvávají v řádu měsíců až let.
 

Vyšetření protilátek IgG není určeno pro diagnostiku akutně probíhajícího onemocnění COVID-19. Nejedná se ani o jednorázové testování z krve pro stanovení diagnózy, ani o vyšetření RNA viru (PCR – stěr sliznice z nosohltanu).
Nepřítomnost protilátek proti onemocnění COVID-19 nutně neznamená, že jste onemocnění neprodělal/a. Znamená to, že Váš imunitní systém nemá ochranné protilátky proti tomuto onemocnění.

Kdo se může zúčastnit

•    Testování je určeno pro pojištěnce od 18 let.
•    Pojištěnci v čase odběru (testování ze vzorku krve) ani v předchozích 3 týdnech netrpěli akutními potížemi spojenými s onemocněním COVID-19.

Přínos pro účastníky Studie

Účastník Studie se dozví, zda prodělal infekci COVID-19 v minulosti, a pokud ano, má-li v krvi ochranné protilátky a v jakém množství, a jak se v čase vyvíjí množství protilátek v jeho těle (krvi).

Informace o přítomnosti protilátek a jejich množství v těle bude v budoucnu důležitým vodítkem pro výběr vhodné vakcíny proti COVID-19 a pro rozhodnutí, zda je očkování proti této nemoci potřeba.

Odborným garantem Studie je prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., RECETOX, Masarykova univerzita.
Studie vzniká ve spolupráci s Asociací laboratoří QualityLab.

recetoxQualityLab

Jak to probíhá

•    Testování v rámci studie je realizováno v následujících laboratořích: viz přehled laboratoří zapojených do Studie.
•    Z důvodu sledování vývoje hladiny protilátek je důležité absolvovat 3 vyšetření, vždy s odstupem 6 měsíců od posledního odběru.
•    Z důvodu zajištění srovnatelnosti výsledků vyšetření v čase musí být zajištěno, že bude účastník v rámci opakovaného testování vždy vyšetřen v rámci jedné laboratoře
•    Součástí bude také informovaný souhlas pacienta s uchováním vzorků a zpracováním výsledků testů výzkumným centrem RECETOX Masarykovy univerzity V Brně a ZP MV ČR (ke stažení v pravém sloupci stránky).

Výše příspěvku a časové lhůty

•    Cena jednoho testování je pro pojištěnce ZP MV ČR stanovena na 600 Kč v síti zapojených laboratoří, ZP MV ČR proplatí 500 Kč za jedno testování. Jeden test tak pojištěnce bude stát jen 100 Kč.
•    První příspěvek bude proplacen po prvním odběru v roce 2020, další dva příspěvky budou proplaceny po absolvování třetího odběru v roce 2021.

Časté otázky ke Studii

 • Jak a kde se objednám na testování? Na stránkách laboratoře, kterou si vyberete ze seznamu (www.qualitylab.cz/protilatkycovid19).
   
 • Za jak dlouho dostanu výsledky? Obvykle do 48 hodin, ale raději se zeptejte v laboratoři. Pojišťovna ZM PV ČR tyto informace nemá k dispozici. 
   
 • Jakým způsobem dostanu výsledky? E-mailem, telefonicky, dopisem… To záleží na konkrétní laboratoři, informujte se prosím přímo tam.
   
 • Výsledek testu je pozitivní, co to znamená? Znamená to, že jste infekci prodělali.
   
 • Výsledek testu je negativní, co to znamená? Nejspíš jste infekci neprodělali. Je ale také možné, že ano, ale tělo si nevytvořilo protilátky.
   
 • Připomenete mi termín dalšího odběru? Ano, laboratoř Vám ho připomene.
   

Specifické podmínky

1.    K žádosti o příspěvek je třeba předložit potvrzený formulář a doklad o úhradě od zapojené laboratoře (viz příloha v pravém sloupci stránky). 

2.    Žádost je možné podat poštou nebo osobně na kterémkoliv klientském centru ZP MV ČR. 

3.    První odběr je třeba absolvovat a uhradit do 31. prosince 2020.

4.    Žádost o první příspěvek je možno podat až do 20. ledna 2021.

5.    Příspěvek lze čerpat nad rámec nabídky ostatních programů.

6.    Tento příspěvek nelze postoupit. 

Víte, že

Děti a ženy po porodu

 

Děti mohou čerpat 1000 Kč a těhotné ženy včetně žen po porodu až 1500 Kč

Rodič

 


Rodič může postoupit svůj příspěvek dítěti

Žádost

 


Požádat o příspěvek je nutné do 3 měsíců od realizace nejpozději však do 30.11.2020

Program slev a výhod

 


V rámci Programu slev a výhod nabízíme další atraktivní nabídky od našich partnerů

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211