Přejít k hlavnímu obsahu

Testování protilátek – Studie COVID-19

Zúčastněte se Studie a zjistěte, zda máte protilátky proti COVID-19. Přispějeme Vám na všechny tři testy!

Účel a medicínský efekt vyšetření

Předmětem studie je zjišťování hladiny protilátek IgG odběrem vzorku krve.  

V době akutní fáze onemocnění nemusí být protilátky ještě vytvořeny a výsledek testu není průkazný. Proto je možné si nechat vyšetřit krev na protilátky nejdříve 3 týdny po odeznění příznaků virové infekce.

Lidský organismus si obvykle po 3-5 dnech nakažení virem začne vyrábět protilátky typu IgA a IgM, následně za 2-3 týdny protilátky typu IgG. Protilátky IgG přetrvávají v řádu měsíců až let.
 

Vyšetření protilátek IgG není určeno pro diagnostiku akutně probíhajícího onemocnění COVID-19. Nejedná se ani o jednorázové testování z krve pro stanovení diagnózy, ani o vyšetření RNA viru (PCR – stěr sliznice z nosohltanu).
Nepřítomnost protilátek proti onemocnění COVID-19 nutně neznamená, že jste onemocnění neprodělal/a. Znamená to, že Váš imunitní systém nemá ochranné protilátky proti tomuto onemocnění.

Kdo se může zúčastnit

•    Testování je určeno pro pojištěnce od 18 let.
•    Pojištěnci v čase odběru (testování ze vzorku krve) ani v předchozích 3 týdnech netrpěli akutními potížemi spojenými s onemocněním COVID-19.

Přínos pro účastníky Studie

Účastník Studie se dozví, zda prodělal infekci COVID-19 v minulosti, a pokud ano, má-li v krvi ochranné protilátky a v jakém množství, a jak se v čase vyvíjí množství protilátek v jeho těle (krvi).

Informace o přítomnosti protilátek a jejich množství v těle bude v budoucnu důležitým vodítkem pro výběr vhodné vakcíny proti COVID-19 a pro rozhodnutí, zda je očkování proti této nemoci potřeba.

Odborným garantem Studie je prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., RECETOX, Masarykova univerzita.
Studie vzniká ve spolupráci s Asociací laboratoří QualityLab.

recetoxQualityLab

Jak to probíhá

•    Testování v rámci studie je realizováno v následujících laboratořích: viz přehled laboratoří zapojených do Studie.
•    Z důvodu sledování vývoje hladiny protilátek je důležité absolvovat 3 vyšetření, vždy s odstupem 6 měsíců od posledního odběru.
•    Z důvodu zajištění srovnatelnosti výsledků vyšetření v čase musí být zajištěno, že bude účastník v rámci opakovaného testování vždy vyšetřen v rámci jedné laboratoře
•    Součástí bude také informovaný souhlas pacienta s uchováním vzorků a zpracováním výsledků testů výzkumným centrem RECETOX Masarykovy univerzity V Brně a ZP MV ČR (ke stažení v pravém sloupci stránky).

Výše příspěvku a časové lhůty

•    Cena jednoho testování je pro pojištěnce ZP MV ČR stanovena na 600 Kč v síti zapojených laboratoří, ZP MV ČR proplatí 500 Kč za jedno testování. Jeden test tak pojištěnce bude stát jen 100 Kč.
•    První příspěvek bude proplacen po prvním odběru, další dva příspěvky budou proplaceny po absolvování třetího odběru.

Časté otázky ke Studii

 • Jak a kde se objednám na testování? Na stránkách laboratoře, kterou si vyberete ze seznamu (www.qualitylab.cz/protilatkycovid19).
   
 • Za jak dlouho dostanu výsledky? Obvykle do 48 hodin, ale raději se zeptejte v laboratoři. ZP MV ČR tyto informace nemá k dispozici. 
   
 • Jakým způsobem dostanu výsledky? E-mailem, telefonicky, dopisem… To záleží na konkrétní laboratoři, informujte se prosím přímo tam.
   
 • Výsledek testu je pozitivní, co to znamená? Znamená to, že jste infekci prodělali. Nejste však v akutní fázi, není třeba se obávat. Doporučujeme ale informovat Vašeho praktického lékaře. 
   
 • Výsledek testu je negativní, co to znamená? Nejspíš jste infekci neprodělali. Je ale také možné, že ano, ale tělo si nevytvořilo protilátky.
   
 • Připomenete mi termín dalšího odběru? Ano, laboratoř Vám ho připomene.
   
 • Když mám protilátky, znamená to, že se nemusím očkovat? Znamená to, že není nutné se očkovat ihned. Vždy však platí, že je třeba se poradit se svým praktickým lékařem, který zná Váš zdravotní stav.
   
 • Je podstoupení očkování proti nemoci COVID-19 překážkou účasti ve Studii? Ne, není. Pouze se zaznamená, kdy a jakou vakcínou bylo očkování provedeno. Při vyhodnocení odběrů po očkování tak bude zjištěna i odpověď na vakcínu. Nezapomeňte tedy při odběru tuto skutečnost uvést. 
   
 • Je těhotenství nebo kojení překážkou pro účast ve Studii? Ne, není. 
   

Specifické podmínky

1.    K žádosti o příspěvek je třeba předložit potvrzený formulář a doklad o úhradě od zapojené laboratoře (viz příloha v pravém sloupci stránky). 

2.    Žádost je možné podat osobně na kterémkoliv pracovišti ZP MV ČR, poštou na adresu ZP MV ČR, Masarykovo náměstí 1100/35, Jihlava 586 01, e-mailem na adresu info@zpmvcr.cz nebo datovou schránkou 9swaix3.

3.    První odběr je třeba absolvovat a uhradit do 31. března 2021.

4.    Žádost o příspěvek je nutno podat do dvou měsíců od absolvování odběru. Při absolvování prvního odběru do konce roku 2020 je třeba podat žádost o příspěvek do 20. ledna 2021.

5.    Příspěvek lze čerpat nad rámec nabídky ostatních programů.

6.    Tento příspěvek nelze postoupit. 

Možnost čerpání: do naplnění kapacity nebo vyčerpání financí
Aktualizováno dne: 18. ledna 2021

Mohlo by Vás zajímat

Děti a ženy po porodu

 

Děti mohou čerpat 1 500 Kč a těhotné ženy a ženy po porodu až 2 000 Kč

Rodič

 


Rodič může postoupit svůj příspěvek dítěti

Žádost

 


Požádat o příspěvek je nutné do 2 měsíců od realizace, nejpozději však do 31. prosince 2021

Program slev a výhod

 


V rámci Programu slev a výhod nabízíme další atraktivní nabídky od našich partnerů

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211