Přejít k hlavnímu obsahu

Invazivní pneumokoková onemocnění

Bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokok) způsobuje dva druhy onemocnění, neinvazivní (kdy bakterie neproniká do krve) a invazivní (s průnikem do krve nebo jiných jinak sterilních míst).

Nejvíce případů nákazy pneumokoky se vyskytují v období předjaří a poté v podzimních a zimních měsících. Pneumokokové infekce se přenáší kapénkami nebo kontaminovanými předměty od nemocného jedince či přenašeče, který však neonemocní. Inkubační doba je 1-3 dny. Nejvíce ohroženy jsou osoby s ještě nevyspělým nebo naopak již věkem oslabeným imunitním systémem, tedy kojenci a senioři. Účinnou prevencí je zejména očkování, které je doporučeno dětem i dospělým (i pod 65 let, pokud mají určitá zdravotní rizika).

Neinvazivní onemocnění bývají méně závažná, i když samozřejmě také nepříjemná a někdy bolestivá (zánět středního ucha). Pneumokoky dále způsobují zánět průdušek (bronchitida) nebo zánět vedlejších nosních dutin.

Invazivní onemocnění mohou mít závažný průběh, který vyžaduje hospitalizaci, může mít dlouhodobé následky nebo skončit i úmrtím pacienta. Mezi invazivní pneumokoková onemocnění patří zápal plic, zánět mozkových blan či sepse neboli otrava krve. 

Bakteriální zápal plic (pneumonie) je kromě dráždivého kašle provázen vysokou horečkou a dušností. Zánět mozkových blan (meningitida) se projevuje bolestmi hlavy, horečkou, zvracením, poruchami vědomí a ztuhlostí šíje. Často zanechá doživotní následky. Sepse je vlastně extrémní imunitní reakcí na přítomnost infekce a rozšíření bakterií v krevním oběhu. Všechny tyto vysoce závažné stavy se léčí podáním antibiotik, důležité je včasné zahájení léčby. 

Očkování

Nejvíce ohroženy jsou děti do jednoho roku věku a osoby nad 65 let, těm je očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Dětem je očkování hrazeno, pokud jsou dvě základní dávky aplikovány do 7. měsíce věku a posilovací dávka do 15. měsíce věku (případně pokud je očkování odloženo ze zdravotních důvodů). V ostatních případech na něj lze získat příspěvek.

Je známo více než 100 sérotypů S. pneumoniae, očkovací látky jsou účinné proti 10 až 23 z nich. 

V České republice jsou dostupné následující vakcíny proti pneumokokovým infekcím. Vakcíny se nepodávají před 6. týdnem věku.

  • Synflorix – pro děti od 6 týdnů, očkovací schéma závisí na věku, kdy je očkování zahájeno, detailně např. zde. Vakcína je určena pouze pro děti.
  • Prevenar 13 – pro děti od 6 týdnů, očkovací schéma závisí na věku, kdy je očkování zahájeno, detailně např. zde. Vakcína je určena pro děti a dospělé. Pro dospělé jedna dávka, přeočkování nebylo stanoveno.
  • Vaxneuvance - pro děti od 6 týdnů, do dvou let věku: podávají se dvě dávky s odstupem 8 týdnů, podání posilovací dávky se doporučuje mezi 11. a 15. měsícem věku. Od 2 let pak jedna dávka (stejně tak pro dospělé), přeočkování nebylo stanoveno.
  • Prevenar 20 (dříve Apexxnar) - podávají se 3 dávky s odstupem nejméně 4 týdny. Podání čtvrté (posilovací) dávky se doporučuje ve věku od 11 do 15 měsíců. Pro dospělé jedna dávka, přeočkování nebylo stanoveno.
  • Penumovax 23 – pro děti od 2 let a dospělé, podává se jedna dávka.

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211