Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
 1. Úvod
 2. Pojištěnci
 3. Prevence
 4. Screeningové programy

Screeningové programy

Screeningové programy

Vedle preventivních prohlídek a očkování jsou třetím, neméně důležitým pilířem programu prevence tzv. screeningové programy. Zatím jste o nich neslyšeli? Pak vězte, že je doslova životně důležité objevit v těle nemoc dřív, než nám začne působit jakékoliv problémy. A právě téhle metodě, organizované státem, se říká screening.

Od roku 2022 je v České republice zaveden nový screeningový program, zatím v tzv. pilotní fázi. Cílem programu je záchyt časných stadií karcinomu plic. Více si o něm přečtěte zde:

V České republice se také již dlouho provádí tři plošné screeningové programy, které se týkají všech obyvatel v určitém věku. Od roku 2024 byl přidán nový program časného záchytu karcinomu prostaty.
Věková hranice je určena podle rizika výskytu onemocnění. Za vyšetření v rámci těchto programů nebudete platit, jsou totiž plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Pokud se nedostavíte k prohlídkám v rámci těchto programů, zdravotní pojišťovny vás na to upozorní zasláním dopisu. Tomu se říká adresné zvaní. 

O těchto programech i adresném zvaní jsme pro vás připravili všechny důležité informace zde:

Jste v rizikovém věku? Přijde vám pozvánka

Od roku 2014 jsou v ČR adresně zváni ti lidé, kteří jsou v rizikovém věku a dosud se neúčastnili screeningového programu zaměřeného na časnou detekci jednoho ze tří typů zhoubných nádorů, tedy prsu, tlustého střeva a konečníku a děložního hrdla.

Pokud byste se těchto programů dlouhodobě neúčastnili, riskujete závažné nádorové onemocnění. Cílem adresného zvaní je zvýšit dosud nedostatečnou účast v programech prevence. Své klienty (pojištěnce) zvou na vyšetření zdravotní pojišťovny, které také uhradí veškerá potřebná vyšetření.

Kdy a jak vás pozvou?

 • Od ledna 2014 posílají zdravotní pojišťovny dopisy s adresnými výzvami pojištěncům z cílových skupin (vzory dopisů – po aktualizaci MKT).
 • Dopisy se posílají v pravidelných intervalech, tj. jedenkrát za měsíc, vždy těm z cílové skupiny (viz níže), kteří mají v daném období narozeniny.
 • Pokud se pojištěnec na vyšetření po obdržení první výzvy nedostaví, pojišťovna jej osloví opakovaně.
 • Cílové skupiny
  • zhoubné nádory prsu: ženy ve věku od 45 let do 70 let
  • zhoubné nádory děložního hrdla: ženy ve věku od 25 let do 70 let
  • zhoubné nádory kolorekta: muži a ženy ve věku od 50 let do 70 let

Horní věková hranice 70 let byla pro účely adresného zvaní v rámci tohoto projektu zvolena proto, aby měly všechny tři typy screeningových programů maximální dopad na snižování úmrtnosti. I nadále budou ovšem probíhat screeningová vyšetření bez omezení horní věkové hranice, bezplatně a v dikci registrujících lékařů primární péče, hlavně praktických lékařů a gynekologů.

Pokud vám přijde pozvání na vyšetření od vaší pojišťovny, neváhejte. Včas odhalený nádor je většinou dobře léčitelný, a screeningové programy vám tedy mohou ušetřit spoustu starostí.

Aktuality

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211