Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. ZP MV ČR vrátila svým klientům 138 milionů korun na přeplatcích za léky
přeplatky

17.2.2023 | #Pojištěnci | #Plátci

ZP MV ČR vrátila svým klientům 138 milionů korun na přeplatcích za léky

Za rok 2022 vrátila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR svým klientům celkem 138 milionů korun na přeplatcích za léky v lékárnách. Doplatek získalo zpět téměř 190 tisíc pojištěnců.

„V loňském roce došlo k rekordnímu nárůstu počtu klientů, kterým byl přeplatek nárokován, a to o více než dvojnásobek. Zatímco v roce 2021 jsme vraceli přeplatek 90 tisícům pojištěnců, loni více než 189 tisícům klientů,“ uvádí mluvčí ZP MV ČR Jana Schillerová.

Průměrná výše vráceného přeplatku činila 729 korun.

Zdravotní pojišťovny vracejí přeplatky za léky čtyřikrát do roka, vždy za každé kalendářní čtvrtletí. Svým klientům je vracejí automaticky na bankovní účet pojištěnce nebo složenkou. ZP MV ČR stále eviduje i nezdařilé platby.

„Žádáme naše klienty, aby nám nahlašovali jakékoli změny a kromě platné adresy uvedli také číslo bankovního účtu. Nedoručené platby se týkají zejména seniorů ve vyšším věku, kteří často nemají mobilní telefon, nebo se na uvedené adrese již nevyskytují. Platby se nám pak vrací nazpět,“ dodává Jana Schillerová.

Od roku 2022 platí minimální výše přeplatku 200 korun. Ochranný roční limit za započitatelné doplatky za léky je stanoven zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. U dětí do 18 let a klientů starších 65 let je nastaven na 1000 Kč, pro seniory nad 70 let a osoby s přiznanou invaliditou ve druhém nebo třetím stupni je limit 500 Kč, pro ostatní pojištěnce je hranice 5000 Kč.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211