Přejít k hlavnímu obsahu
 1. Úvod
 2. Pojištěnci
 3. Program podpory specifických diet

Program podpory specifických diet

Vážení klienti, již nepřijímáme žádosti o příspěvek zaslané e-mailem. Tuto možnost nahrazuje podání přes E-komunikaci. Děkujeme za pochopení.

Uvědomujeme si, že potravinová intolerance přináší komplikace, proto přispíváme na speciální potraviny. Myslíme ale i na miminka s nízkou porodní hmotností, přispíváme na výživu pro podporu jejich zdravého vývoje. Nově také přispíváme onkologickým pacientům na doplňky stravy za účelem celkového posílení při náročné léčbě.

Přispíváme dětem i dospělým až 4 000 Kč nad rámec ostatních programů.

Potraviny nebo obědy (pro děti i dospělé) vhodné při alergii nebo intoleranci na následující potraviny:

 • lepek – při diagnostikované celiakii, dg. K 90.0, K 90.2 nebo při indikaci této diety lékařem při jiných onemocněních
 • bílkoviny – při diagnostikované fenylketonurii (E 70.0), nemocí javorového sirupu (E 71.0), homocystiunrii (E72.1), tyrosinémii (E70.2), poruše cyklu močoviny (E 72) a isovalerové acidurii, propionové a methylmalonové aciduriiglutarové acidurii typ 1 (E72)
 • bílkoviny – při alergii na bílkovinu kravského mléka (ABKM) (Z71.3) - akceptujeme též veganské výrobky
 • laktózu – např. při diagnostikovaném deficitu laktázy (E 73) nebo při indikaci této diety při jiných onemocněních - akceptujeme též veganské výrobky
 • sacharidy – výhradně při diagnostikovaném vrozeném deficitu glut1 (ketodieta) (E70-E90)

Příspěvek je možné poskytnout též matce kojeného dítěte do věku 18 měsíců, kterému byla indikována specifická dieta. K žádosti o příspěvek je třeba přiložit doporučení lékaře pro matku a potvrzení diagnózy dítěte. 

Akceptujeme též léčivé přípravky pro snížení hladiny histaminu v organismu a tablety s enzymem laktázou.

Speciální výživa pro nedonošené děti

V rámci prevence možných následků předčasně ukončeného nitroděložního vývoje přispíváme nedonošeným dětem s porodní váhou pod 1 500 g (do 1 roku věku) na nákup výživy (umělého mléka) pro nedonošené děti zakoupené v lékárně nebo internetové lékárně.

Doplňky stravy pro onkologické pacienty

Přispíváme na nákup vitamínů A, C, E, betakarotenu a stopových prvků: selen a zinek, tedy látek s antioxidačním efektem, a to za účelem zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení protiinfekční i protinádorové imunity.

Přípravky nemusí být zakoupeny v lékárně. Neakceptujeme lokálně aplikované přípravky (oční kapky, masti apod.) a multivitamíny.

Nutriční poradenství s ohledem na specifickou dietu

Přispíváme na konzultaci u nutričního terapeuta klientům, kteří potřebují poradit se stravováním s výše uvedenými specifickými dietami.

Specifické podmínky

 1. Vždy platí základní podmínky čerpání příspěvků z Fondu prevence
 2. Nelze poskytnout příspěvek pojištěnci, který se pro následující období přeregistroval k jiné zdravotní pojišťovně. 
 3. Možnost podání žádosti o příspěvek z Fondu prevence prostřednictvím e-mailu je nahrazena podáním pomocí E-komunikace. Postup naleznete zde. Ostatní možnosti zůstávají.
 4. Žádost o příspěvek je možné podat do tří měsíců od úhrady produktu nebo služby nebo ukončení pobytu („realizace“). Doklady k jedné položce lze sčítat, pak se lhůta počítá od nejnovějšího dokladu.
 5. Dítě (pojištěnec, který v roce 2023 dosáhl věku do 18 let včetně) může z tohoto bonusového programu čerpat příspěvek až 4 000 Kč ročně, a to jednorázově nebo vícekrát až do maximální výše příspěvku. Dále může čerpat ze všech dalších bonusových programů, kde splňuje podmínky uvedené u těchto programů.
 6. Dospělý (pojištěnec, který v roce 2023 dosáhl věku 19 a let a více) může z tohoto bonusového programu čerpat příspěvek až 4 000 Kč ročně, a to jednorázově nebo vícekrát až do maximální výše příspěvku. Dále může čerpat ze všech dalších bonusových programů, kde splňuje podmínky uvedené u těchto programů.
 7. Každý rodič nebo jiný zákonný zástupce (pojištěnec ZP MV ČR) může postoupit svůj příspěvek 500 Kč ve prospěch svého dítěte (pojištěnce ZP MV ČR ve věku do 18 let) na položky programů, které jsou určeny pro děti. V případě postoupení příspěvku od obou rodičů může dítě získat až 1 000 Kč. Dárce krve své příspěvky nepostupuje. Není možné kombinovat postoupení ve prospěch svého dítěte a čerpání pro vlastní osobu, tedy např. 300 Kč postoupit a 200 Kč vyčerpat.
 8. O příspěvek pro nezletilé dítě žádá jeho rodič nebo jiný zákonný zástupce, např. osoba, které bylo soudním rozhodnutím dítě svěřeno do péče. V případě žádosti o příspěvek pro osoby s omezenou svéprávností se postupuje obdobně.
 9. Hodnota jednotlivého platebního dokladu přiloženého k žádosti musí být minimálně 200 Kč, jedna žádost pak musí obsahovat doklady v celkové hodnotě alespoň 500 Kč.
 10. Příspěvek se vztahuje na úhradu nákupu potravin (včetně bezlepkových obědů), vhodných pro tyto diety. Platební doklad za takové potraviny musí obsahovat příslušné označení „bezlepková“ či „bez lepku“, „nízkobílkovinná" atd. 
 11. Příspěvek se nevztahuje na potraviny, které přirozeně uvedené suroviny neobsahují: zelenina, ovoce, rýže, pohanka, jáhly, luštěniny, brambory atd., na alkoholické nápoje, nealkoholické pivo a nutridrinky.
 12. Příspěvky z bonusových preventivních programů nelze postoupit.
 13. Na tento program může rodič postoupit ve prospěch dítěte svůj základní příspěvek 500 Kč.

Možnost čerpání: od 2. ledna do 31. prosince 2023 nebo do vyčerpání financí
Aktualizováno dne 23. března 2023

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by se hodit

 

Přispíváme také na nehrazené zdravotnické prostředky.

Postoupení příspěvku

 


Rodič může postoupit svůj příspěvek dítěti

Žádost

 

Požádat o příspěvek je nutné do 3 měsíců od realizace, nejpozději však do 31. prosince 2023

Program slev a výhod

 


V rámci Programu slev a výhod nabízíme další atraktivní nabídky od našich partnerů

Aktuality

RS

Pro klienty s roztroušenou sklerózou

8. 3. 2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Roztroušenou sklerózou trpí v České republice odhadem 23 tisíc lidí. Je to autoimunitní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Nemoc nelze zcela vyléčit, ale je možné, zejména v počáteční fázi, zpomalit její postup.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211