Přejít k hlavnímu obsahu

Program pro dárce krve nebo jejích součástí a kostní dřeně

Krev je pro nás všechny nenahraditelná tekutina, a proto podporujeme bezpříspěvkové dárcovství krve. Dárcům  přispíváme na různé zdravotní aktivity napomáhající regeneraci. Máme také nový příspěvek pro prvodárce.

Příspěvek pro prvodárce

Každému prvodárci plné krve v roce 2021 přispíváme až 1 000 Kč na položky z výběru pro alternativní možnost k lázeňské rehabilitační péči pro dárce krve.

Specifické podmínky pro příspěvek pro prvodárce

 1. Je třeba doložit první odběr plné krve v období od 4. ledna 2021 do 31. prosince 2021.
   
 2. Termín podání žádosti o příspěvek je do 20. ledna 2022, akceptovány budou platební doklady vystavené do 31. prosince 2021.
   
 3. K žádosti o příspěvek je třeba přiložit průkaz dárce krve.
   
 4. Příspěvek dárce nelze postoupit.
   

Dárce ve věku od 18 do 65 let včetně má možnost čerpat jednou ročně následující položky:

Za alespoň 2 odběry plné krve (nebo kombinace dle tabulky níže) v roce 2021:

Vitamíny a minerály do 250 Kč/rok

Navíc dárce, který doloží alespoň 6 odběrů plné krve (nebo kombinace dle tabulky níže) v období od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2021 nebo byl poslední příspěvek zaevidován v systému ZP MV ČR nejpozději v roce 2019 (znovu lze žádat nejdříve po dvou letech - 24 měsících od vyplacení posledního příspěvku) má možnost čerpat:

Lázeňskou léčebně rehabilitační péči do 5 000 Kč

Odběry lze kombinovat, a to následovně:

1 odběr krve = 2 odběrů krevních destiček = 3 odběrů plazmy
1 odběr 2 R = 2 odběry krve

 

Minimální celkový počet odběrů

Plná krev (á 16 týdnů)

6

Krevní destičky

12

Krevní plazma (á 21 dní)

18

2 R (erytrocytový koncentrát)

3

Kostní dřeň

1


Specifické podmínky pro příspěvek na vitamíny a minerály
 

 1. Musí být zakoupeny v lékárně nebo internetové lékárně 
   
 2. Příspěvek nelze proplatit např. na přípravky pro péči o vlasy, nehty apod.
   
 3. Termín podání žádosti je do dvou měsíců od úhrady a nejpozději do 31. prosince 2021
   
 4. Pro „prvodárce“, který má první odběr krve (nebo kombinace dle tabulky níže) uskutečněný v posledním čtvrtletí 2021 – příspěvek do 250 Kč/rok
   
 5. Příspěvek dárce nelze postoupit.
   

Specifické podmínky pro příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči
 

 1. Jedná se pouze o bezpříspěvkové odběry.
   
 2. K žádosti o příspěvek je třeba přiložit průkaz dárce krve, krevní plazmy nebo kostní dřeně nebo potvrzení z transfuzního oddělení, na kterém jsou uvedeny následující údaje: identifikace pojištěnce, data jednotlivých odběrů, typ odběrů, razítko a podpis pracovníka transfuzního oddělení.
   
 3. Od prvního započítaného odběru až do absolvování ozdravného pobytu musí být dárce nepřetržitě pojištěn u ZP MV ČR.
   
 4. Lázeňská léčebně rehabilitační péče musí být realizována u poskytovatele lázeňské léčebně rehabilitační péče v ČR nebo na Slovensku; akceptujeme platbu v Euro. Pracovník se řídí kurzem ČNB, a to ke dni úhrady. Přehled smluvních lázeňských zařízení naleznete zde.
   
 5. Příspěvek bude poskytnut na základě předložení platebního dokladu za úhradu lázeňské léčebně rehabilitační péče (konkrétních léčebných procedur) dle výběru dárce do max. výše 5 000 Kč včetně ubytování a stravování.
   
 6. Podíl léčebných procedur musí vždy činit minimálně 40 % celé výše příspěvku.
   
 7. Lázeňská léčebně rehabilitační péče musí být realizována v průběhu minimálně 3 dnů po sobě jdoucích, včetně ubytování a stravování. 
   
 8. Léčebnou procedurou se rozumí především vodoléčba, elektroléčba, rehabilitace, fyzioterapie, tělesná výchova, fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk, magnetoterapie, parafin, diatermie, vasotrain, slatinné zábaly, reflexní masáže, lymfodrenáže apod.), oxygenoterapie, volný přístup do sauny, polárium. 
   
 9. Příspěvek nelze žádat na wellness procedury, masáž, myostimulátor, vacuShape, bazén, plavání, kosmetiku, pedikúru, solárium, vstupní a výstupní prohlídka u lékaře lázní, parkovné nebo lázeňský poplatek.
   
 10. Termín podání žádosti pro dárce je do dvou měsíců od úhrady nebo od data posledního započteného odběru, pokud byl provedený až po realizaci. Nejpozději do 31. března 2022, akceptovány budou platební doklady vystavené do 15. března 2022. 
   
 11. Pro žádosti z roku 2020 se prodlužuje termín z 31. března 2021 do 31. prosince 2021, akceptovány budou platební doklady vystavené do 31. prosince 2021.
   
 12. Příspěvek dárce nelze postoupit.
   

Alternativní možnost pro schválený příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči

V případě, že pojištěnec splní všechny podmínky pro příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči a nevyužije jej, může využít příspěvek až do max. výše 2 000 Kč, na položky z následujícího výběru jednou za rok 2021:

 • Ambulantní rehabilitační péče – léčebné procedury nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (bez ubytování a stravování). Léčebnou procedurou se rozumí především vodoléčba, elektroléčba, rehabilitace, fyzioterapie, tělesná výchova, fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk, magnetoterapie, parafin, diatermie, vasotrain, slatinné zábaly, reflexní masáže, lymfodrenáže apod.), oxygenoterapie, volný přístup do sauny, polárium. Příspěvek nelze žádat na wellness procedury, masáž, myostimulátor, vacuShape, bazén, plavání, kosmetiku, pedikúru, solárium, vstupní a výstupní prohlídka u lékaře lázní, parkovné nebo lázeňský poplatek. Léčebné procedury musí být realizované u poskytovatele zdravotních služeb (https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/informace-pro-pojistence/smluvni-lekari/). V případě, že jsou realizované u poskytovatele lázeňské péče, pak do max. výše 2 000 Kč.
 • Nákup léčivých přípravků (volně prodejných léků) nebo potravinových doplňků stravy (včetně vitamínů) pro vlastní potřebu (zakoupené v lékárně). Nesmí se jednat o doplatek na tyto léčivé přípravky na základě receptu lékaře. Neakceptujeme kosmetiku, drogerii, antikoncepci.
 • Nákup zdravotnických prostředků nebo výrobků na podporu zdraví zakoupených v lékárně nebo v prodejnách zdravotnických potřeb; nesmí se jednat o doplatek na zdravotnický prostředek na základě Poukazu lékaře. Akceptujeme: zdravotní obuv, tlakoměr, digitální teploměr. Neakceptujeme kontaktní čočky, dioptrické brýle, zubní kartáčky, zubní pasty, vložky do bot, kosmetiku, antikoncepci, autolékárničku apod.
 • Sportovní pohybové aktivity a sporty dlouhodobého charakteru, rozvíjející sílu, koordinaci, flexibilitu, posílení středu těla, napomáhající ke zlepšení či podpoře kondice, pro dospělé:
  • Akceptujeme: např. aerobic, fitness, spinning, fotbal, florbal, tenis, badminton, stolní tenis, pilates, kruhový trénink, jóga, permanentka (10 vstupů) na preventivní cvičení u fyzioterapeuta, např. SM systém, sportovní soustředění, vícedenní skipas (více než 4 dny), lezecká stěna, sportovní šerm, judo, karate, orientační běh, klasický běh včetně startovného na závody, sokol, tanec, jezdectví, hasičský sport a další, včetně on-line kurzů. Na platebním dokladu musí být vždy uvedeno, o jaký sport se jedná.
  • Neakceptujeme: Rodinné permanentky, dárkové vouchery, dárkové permanentky; pronájem tělocvičny/haly; jednodenní skipas; geocaching, šachy, rybaření, motoristický sport, box, americký fotbal, bojový šerm, MMA, paintball, airsoft, laser game; léčebné rehabilitační cvičení u fyzioterapeuta (nejedná se o preventivní pohybovou aktivitu); sportovní aktivity určené pro děti; platební doklady za jednorázové vstupenky ani permanentky do bazénu, návštěvy koupaliště či akvaparku – nelze prokázat aktivní pohyb.
 • Nácvik správného čištění chrupu u dentálního hygienisty. Příspěvek nelze čerpat na provedení dentální hygieny stomatologem a na úhradu přípravků určených k dentální hygieně.
   

Uznání příspěvku na lázeňskou léčebně rehabilitační péči nelze kombinovat s alternativními možnostmi.

Termín podání žádosti pro dárce je do dvou měsíců od realizace nebo od data posledního započteného odběru, pokud byl provedený až po realizaci. Nejpozději do 20. ledna 2022, akceptovány budou platební doklady vystavené do 31. prosince 2021.

Možnost čerpání: Vitamíny a minerály do 31. prosince 2021, Lázeňská rehabilitační péče do 31. března 2022, Alternativa místo lázeňské rehabilitační péče do 20. ledna 2022 nebo do vyčerpání financí (platí pro všechny možnosti)
Aktualizace 14. září 2021

Mohlo by Vás zajímat

Děti a ženy po porodu

 

Děti mohou čerpat 1 500 Kč a těhotné ženy a ženy po porodu až 2 000 Kč

Rodič

 


Rodič může postoupit svůj příspěvek dítěti

Žádost

 


Požádat o příspěvek je nutné do 2 měsíců od realizace, nejpozději však do 31. prosince 2021

Program slev a výhod

 


V rámci Programu slev a výhod nabízíme další atraktivní nabídky od našich partnerů

Aktuality

ruce

Pacientů s alzheimerem přibývá. Většina z nich se o své diagnóze nedozví včas

21. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Podle Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) se loňský počet jejích klientů s Alzheimerovou chorobou zvýšil o 6 %. Alarmující je, že drtivá většina pacientů je diagnostikována pozdě nebo o své nemoci vůbec neví. Riziko onemocnění se přitom zvyšuje s věkem – předcházet mu pomáhá především vyvážená strava a zdravý životní styl.

[více]
sluch

Není ticho jako ticho

17. 9. 2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Dnes začíná 8. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením. Divadla, muzea, neziskové organizace, školy zaměřené na výuku dětí se sluchovým handicapem a mnoho dalších spolků a společností připravily bohatý program.

[více]

Aby vám neutekla žádná naše slevová akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211