Lázeňská léčebně rehabilitační péče pro dárce krve
Dárce ve věku od 18 do 65 let včetně, který doloží alespoň 6 odběrů plné krve nebo kombinace dle tabulky v období od 1. ledna 2019 do 31. prosince 2021, nebo byl poslední příspěvek zaevidován v systému ZP MV ČR nejpozději v roce 2019 (znovu lze žádat nejdříve po dvou letech), má možnost čerpat příspěvek nad rámec ostatních preventivních programů na lázeňskou léčebně rehabilitační péči, a to až do výše 5 000 Kč.
K žádosti o příspěvek je třeba přiložit průkaz dárce krve, krevní plazmy nebo kostní dřeně nebo potvrzení z transfuzního oddělení, na kterém jsou uvedeny následující údaje: identifikace pojištěnce, data jednotlivých odběrů, typ odběrů, razítko a podpis pracovníka transfuzního oddělení.
Od prvního započítaného odběru až do absolvování ozdravného pobytu musí být dárce nepřetržitě pojištěn u ZP MV ČR.
Lázeňská léčebně rehabilitační péče musí být realizována u poskytovatele lázeňské léčebně rehabilitační péče v ČR nebo na Slovensku; akceptujeme platbu v Euro. Pracovník se řídí kurzem ČNB, a to ke dni úhrady. Přehled smluvních lázeňských zařízení naleznete níže v pdf souboru.
Příspěvek bude poskytnut na základě předložení platebního dokladu za úhradu lázeňské léčebně rehabilitační péče (konkrétních léčebných procedur) dle výběru dárce do max. výše 5 000 Kč včetně ubytování a stravování.
Podíl léčebných procedur musí vždy činit minimálně 40 % celé výše příspěvku.
Lázeňská léčebně rehabilitační péče musí být realizována v průběhu minimálně 3 dnů po sobě jdoucích, včetně ubytování a stravování.
Léčebnou procedurou se rozumí především vodoléčba, elektroléčba, rehabilitace, fyzioterapie, tělesná výchova, fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk, magnetoterapie, parafin, diatermie, vasotrain, slatinné zábaly, reflexní masáže, lymfodrenáže apod.), oxygenoterapie, volný přístup do sauny, polárium.
Příspěvek nelze žádat na wellness procedury, masáž, myostimulátor, vacuShape, bazén, plavání, kosmetiku, pedikúru, solárium, vstupní a výstupní prohlídka u lékaře lázní, parkovné nebo lázeňský poplatek.
Termín podání žádosti pro dárce je do dvou měsíců od úhrady nebo od data posledního započteného odběru, pokud byl provedený až po realizaci. Nejpozději do 31. března 2022, akceptovány budou platební doklady vystavené do 15. března 2022.
Pro žádosti z roku 2020 se prodlužuje termín z 31. března 2021 do 31. prosince 2021, akceptovány budou platební doklady vystavené do 31. prosince 2021.
Příspěvek dárce nelze postoupit.
Alternativní možnost pro schválený příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči
V případě, že pojištěnec splní všechny podmínky pro příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči a nevyužije jej, může využít příspěvek až do výše 2 000 Kč na položky z následujícího výběru jednou za rok 2021:
Ambulantní rehabilitační péče – léčebné procedury nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (bez ubytování a stravování). Léčebnou procedurou se rozumí především vodoléčba, elektroléčba, rehabilitace, fyzioterapie, tělesná výchova, fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk, magnetoterapie, parafin, diatermie, vasotrain, slatinné zábaly, reflexní masáže, lymfodrenáže apod.), oxygenoterapie, volný přístup do sauny, polárium. Příspěvek nelze žádat na wellness procedury, masáž, myostimulátor, vacuShape, bazén, plavání, kosmetiku, pedikúru, solárium, vstupní a výstupní prohlídka u lékaře lázní, parkovné nebo lázeňský poplatek. Léčebné procedury musí být realizované u poskytovatele zdravotních služeb (https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/informace-pro-pojistence/smluvni-lekari/). V případě, že jsou realizované u poskytovatele lázeňské péče, pak do max. výše 2 000 Kč.
Nákup léčivých přípravků (volně prodejných léků) nebo potravinových doplňků stravy (včetně vitamínů) pro vlastní potřebu (zakoupené v lékárně). Nesmí se jednat o doplatek na tyto léčivé přípravky na základě receptu lékaře. Neakceptujeme kosmetiku, drogerii, antikoncepci.
Nákup zdravotnických prostředků nebo výrobků na podporu zdraví zakoupených v lékárně nebo v prodejnách zdravotnických potřeb; nesmí se jednat o doplatek na zdravotnický prostředek na základě Poukazu lékaře. Akceptujeme: zdravotní obuv, tlakoměr, digitální teploměr. Neakceptujeme kontaktní čočky, dioptrické brýle, zubní kartáčky, zubní pasty, vložky do bot, kosmetiku, antikoncepci, autolékárničku apod.
Sportovní pohybové aktivity a sporty dlouhodobého charakteru, rozvíjející sílu, koordinaci, flexibilitu, posílení středu těla, napomáhající ke zlepšení či podpoře kondice, pro dospělé:
Akceptujeme: např. aerobic, fitness, spinning, fotbal, florbal, tenis, badminton, stolní tenis, pilates, kruhový trénink, jóga, permanentka (10 vstupů) na preventivní cvičení u fyzioterapeuta, např. SM systém, vícedenní skipas (více než 4 dny), lezecká stěna, sportovní šerm, judo, karate, orientační běh, klasický běh včetně startovného na závody, sokol, tanec, jezdectví, hasičský sport a další, včetně on-line kurzů. Na platebním dokladu musí být vždy uvedeno, o jaký sport se jedná.
Neakceptujeme: Rodinné permanentky, dárkové vouchery, dárkové permanentky; pronájem tělocvičny/haly; jednodenní skipas; geocaching, šachy, rybaření, motoristický sport, box, rugby, americký fotbal, bojový šerm, MMA, paintball, airsoft, laser game; léčebné rehabilitační cvičení u fyzioterapeuta (nejedná se o preventivní pohybovou aktivitu); sportovní aktivity určené pro děti; platební doklady za jednorázové vstupenky ani permanentky do bazénu, návštěvy koupaliště či akvaparku – nelze prokázat aktivní pohyb.
Nácvik správného čištění chrupu u dentálního hygienisty. Příspěvek nelze čerpat na provedení dentální hygieny stomatologem a na úhradu přípravků určených k dentální hygieně.
Specifické podmínky
Uznání příspěvku na lázeňskou léčebně rehabilitační péči nelze kombinovat s alternativními možnostmi.
Termín podání žádosti pro dárce je do dvou měsíců od realizace nebo od data posledního započteného odběru, pokud byl provedený až po realizaci. Nejpozději do 20. ledna 2021, akceptovány budou platební doklady vystavené do 31. prosince 2021.
Příspěvek dárce nelze postoupit.
Možnost čerpání: Lázeňská léčebně rehabilitační péče do 31. března 2022, Alternativa místo lázeňské rehabilitační péče do 20. ledna 2022 nebo do vyčerpání financí (platí pro obě možnosti)
Aktualizace 19. února 2021
Proč je to důležité?
Lázeňská léčebně rehabilitační péče nebo alternativní aktivity mají napomoci rychlejší regeneraci těla při pravidelném darování krve.
Jste naším pojištěncem a nepodepsali jste přihlášku k jiné pojišťovně
Máte řádně zaplacené pojistné
Kdy žádat?
Pro většinu programů platí termín od 4. ledna do 31. prosince 2021, doklad o zaplacení nesmí být starší než dva měsíce. Vždy se ale raději podívejte na stránku konkrétního programu. Základní podmínky najdete zde.
Vzhledem k stále nepříznivému vývoji epidemie nemoci covid-19 a s tím spojenými opatřeními vlády se ZP MV ČR rozhodla podpořit své klienty novým příspěvkem z Fondu prevence na nákup respirátorů.
V rámci proticovidové podpory přispěje pojišťovna v pr
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR rozšířila službu poskytovanou v rámci své telefonní infolinky. Volající budou mít nově možnost využít technologie „text to speech“ při obousměrné komunikaci s operátorem infolinky. Pojišťovna chce touto službou převodu textu na řeč pomoci svým klientům se sluchovým či řečovým postižením, kteří potřebují zprostředkovat řeč operátora infolinky nebo svůj dotaz psanou formou.
S koncem března končí i možnost pro zájemce z řad veřejnosti přihlásit se do odborné studie průběžně sledující v jejich krvi přítomnost a množství specifických protilátek chránících před onemocněním covid-19. Testování spočívá u každého účastníka v odebrání celkem tří vzorků krve v šestiměsíčním intervalu, tedy tří vzorků v průběhu jednoho roku. Testy si dobrovolní účastníci studie platí sami, jen Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, která je podporovatelem projektu, svým klientům většinu nákladů uhradí.
Všechny zdravotní pojišťovny v ČR, tedy i ZP MV ČR, jsou připraveny zahájit programy, hrazené z Fondu prevence, zaměřené na doplňkový pilíř organizace antigenního testování ve firmách a u OSVČ prostřednictvím „samotestování laickou osobou“.
Zdravotn