Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
 1. Úvod
 2. Pojištěnci
 3. Příspěvky z Fondu prevence
 4. 1. Program prevence onkologických onemocnění

1. Program prevence onkologických onemocnění

Vážení klienti, již nepřijímáme žádosti o příspěvek zaslané e-mailem. Tuto možnost nahrazuje podání přes E-komunikaci. Děkujeme za pochopení.

Rakoviny se oprávněně bojí mnozí z nás. Včasná prevence je velice důležitá. Přispíváme proto na preventivní vyšetření zejména zhoubných nádorů.

Přispíváme dětem až 1 500 Kč a dospělým až 500 Kč.

Pro děti 

Dítě je pojištěnec, který v roce 2024 dosáhl věku do 18 let včetně.

Pro dospělé

Dospělý je pojištěnec, který v roce 2024 dosáhl věku 19 a let a více.

 • Prevence karcinomu prsu – mamografické vyšetření každé dva roky u žen ve věku od 40 do 45 let (počítáno dle data narození), dále na ultrazvukové vyšetření prsu od 35 let a výše. Pozn. Provedení mamografie pouze na pracovištích schválených Ministerstvem zdravotnictví.
 • Prevence karcinomu děložního hrdla - preventivní vyšetření metodou LBC (liquid based cytology), která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, nebo test HPV mRNA pro ženy mimo 35., 45. a 55. rok věku, kdy je vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění
 • Prevence karcinomu tlustého střeva a konečníku – test okultního krvácení do stolice ve věku od 40 do 49 let (počítáno dle data narození) – od 50 let je vyšetření plně hrazeno jednou za rok, od 55 let pak jednou za dva roky. Nebo vyšetření markerů v krvi (test Septin 9) bez omezení věku
 • Prevence karcinomu kůže – vyšetření dermatoskopem

Specifické podmínky

 1. Vždy platí základní podmínky čerpání příspěvků z Fondu prevence
 2. Nelze poskytnout příspěvek pojištěnci, který se pro následující období přeregistroval k jiné zdravotní pojišťovně. 
 3. Možnost podání žádosti o příspěvek z Fondu prevence prostřednictvím e-mailu je nahrazena podáním pomocí E-komunikace. Postup naleznete zde. Ostatní možnosti zůstávají.
 4. Žádost o příspěvek je možné podat do tří měsíců od úhrady produktu nebo služby nebo ukončení pobytu („realizace“). Doklady k jedné položce lze sčítat, pak se lhůta počítá od nejnovějšího dokladu.
 5. Dítě (pojištěnec, který v roce 2024 dosáhl věku do 18 let včetně) může čerpat příspěvek ze základních preventivních programů, a to jednorázově nebo vícekrát z jednoho nebo více programů, až do výše 1 500 Kč ročně.
 6. Dospělý (pojištěnec, který v roce 2024 dosáhl věku 19 a let a více) může čerpat příspěvek z jednoho ze základních preventivních programů, a to jednorázově až 500 Kč ročně. 
 7. Každý rodič nebo jiný zákonný zástupce (pojištěnec ZP MV ČR) může postoupit svůj příspěvek ze základního programu 500 Kč ve prospěch svého dítěte (pojištěnce ZP MV ČR ve věku do 18 let) na položky programů, které jsou určeny pro děti. V případě postoupení příspěvku od obou rodičů může dítě získat až 1 000 Kč. Není možné kombinovat postoupení ve prospěch svého dítěte a čerpání pro vlastní osobu, tedy např. 300 Kč postoupit a 200 Kč vyčerpat.
 8. O příspěvek pro nezletilé dítě žádá jeho rodič nebo jiný zákonný zástupce, např. osoba, které bylo soudním rozhodnutím dítě svěřeno do péče. V případě žádosti o příspěvek pro osoby s omezenou svéprávností se postupuje obdobně.

Možnost čerpání: od 5. ledna do 31. prosince 2024 nebo do vyčerpání financí
Aktualizováno dne 12. ledna 2024

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si zde 

 

Slyšeli jste o screeningových programech? Čtěte zde.

Přečtěte si více 

 

Kdy na preventivní prohlídku a co je jejím obsahem? Čtěte zde.

Žádost

 

Požádat o příspěvek je nutné do 3 měsíců od realizace, nejpozději však do 31. prosince 2024

Vyšší příspěvek Komplexní onkologické vyšetření - až 2 000 Kč

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211