Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Cukrovkáři, nezapomínejte na péči o své nohy, připomínáme právě dnes, protože je Světový den diabetu
diabetes

14.11.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Cukrovkáři, nezapomínejte na péči o své nohy, připomínáme právě dnes, protože je Světový den diabetu

Počet diabetiků podle dat Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR stále stoupá. Zatímco v roce 2013 činily průměrné náklady na léčbu jednoho pojištěnce Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra celkem 22 a půl tisíce korun, letos už se jedná o dvojnásobek. Za poslední dva roky jsme vydali na léčbu diabetu více než 220 milionů korun.

Diabetes nebolí, a proto někteří lidé jeho příznaky podceňují. V takovém případě jim hrozí vážné poškození zdraví, jako je selhání ledvin, cévní onemocnění nebo slepota. Každého pátého diabetika pak ohrožuje syndrom diabetické nohy.

Jak pečovat o nohy

Syndrom diabetické nohy postihuje 15 až 25 procent diabetiků. Jedná se o destruktivní postižení tkáně dolních končetin od kotníku směrem k prstům. Následkem je vznik vředů a gangrén, což může v krajním případě vést až k amputaci části nohy. Vředy se v 80 procentech případů na dolních končetinách objevují v důsledku nošení nevhodné obuvi. Pokožka nohy diabetika je totiž velmi náchylná ke vzniku trhlin a následné infekce. Příčinou rozvoje diabetické nohy mohou být i drobné úrazy při chůzi naboso, při pádu nebo když se do boty dostane kamínek, o kterém pacient s neuropatií neví. A problém může způsobit také neodborně provedená pedikúra.

Každý diabetik by měl proto nohám věnovat zvýšenou pozornost, aby předešel možným komplikacím. V prvé řadě by měl nosit vhodnou obuv. Nohy by měl pravidelně umývat vlažnou vodou a mýdlem a pokaždé je důkladně osušit měkkým ručníkem, hlavně mezi prsty, a natřít hydratačním krémem. Je třeba také ošetřovat zhrublou kůži a změněné nehty. Doporučujeme odborně provedenou, přístrojovou pedikúru.

Specializovaná léčba snižuje riziko infekcí

Například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady jsou pacienti se syndromem diabetické nohy vyšetřeni a léčeni ve specializovaných poradnách pro chronické rány a také v podiatrické ambulanci. Pacient zde absolvuje vstupní podiatrické vyšetření, diagnostickou rozvahu a následnou ambulantní nebo hospitalizační léčbu. Na diagnostice a léčbě se podílejí nejen diabetologové, ale i lékaři jiných specializací – internisté, dermatovenerologové, angiologové, chirurgové, radiologové, lékaři nukleární medicíny a další. Ošetření provádí certifikovaná podiatrická sestra. V podiatrické ambulanci probíhá edukace a prevence, zaměřená na identifikaci a sledování rizikových pacientů a pacientů s již zhojenými vředy s cílem zabránit recidivě.

„Díky komplexnímu multidisciplinárnímu přístupu v kurativě i prevenci se významně snížilo riziko sekundárních infekcí v chronických ranách, opakovaných erysipelů (růží), otoků končetin z následné lymfostázy i vysokých amputací u pacientů s cukrovkou,“ říká profesor Petr Arenberger, ředitel FN Královské Vinohrady a přednosta její dermatovenerologické kliniky.

„Léčba příznaků diabetické nohy je plně hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ dodává k tomu mluvčí naší pojišťovny Jana Schillerová

Diabetici mohou čerpat také příspěvky z fondu prevence

Naše pojišťovna nabízí svým klientům diabetikům v rámci preventivních programů celou škálu příspěvků. „Dětem přispíváme až 1500 Kč a dospělým až 500 Kč na nákup zdravotnických potřeb, jako jsou dezinfekční prostředky na kůži, odstraňovač náplastí nebo glukometr, na nákup vhodné obuvi, určené pro diabetiky, nebo na sestavení jídelníčku u nutričního terapeuta. Dále přispíváme na nízkosacharidovou dietu při léčbě inzulinem 2 000 korun a nastávající maminky mohou žádat o příspěvek až 2 000 korun na telemonitoring těhotenské cukrovky,“ říká ředitelka obchodně organizačního úseku Denisa Kalousková.

V roce 2021 jsme ve spolupráci s odbornými společnostmi, klinickými pracovišti a nadacemi také poprvé začali přispívat chronicky nemocným pojištěncům s onemocněním diabetes mellitus až 2 000 korun na aktivity provozované v rámci edukačních pobytů. Program takového edukačního pobytu je sestaven na míru především diabetikům druhého typu v produktivním věku, do pěti let od stanovení diagnózy. Tito pacienti jsou na edukačním pobytu v léčebné péči diabetologů, internistů a praktických lékařů. Cílem je zejména naučit je zvládat onemocnění v pracovním procesu, při sportu, při běžných i nárazových činnostech a ve stresových situacích.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211