Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. K dispozici je nová vakcína proti současné variantě koronaviru
očkování

| #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

K dispozici je nová vakcína proti současné variantě koronaviru

Imunitní ochrana před těžkým průběhem onemocnění covid-19, kterou si většina z nás odnesla z období divoké koronavirové pandemie, postupně slábne. Ať už jsme v minulosti infekci prodělali, nebo jsme očkovaní, anebo obojí, náš imunitní systém nemusí být v současnosti připraven ochránit nás před aktuálně cirkulujícími variantami viru. Česká vakcinologická společnost proto doporučuje posílení imunity nově připravenou vakcínou, vhodnou pro nadcházející sezonu.

Vakcína svým složením odpovídá poslednímu doporučení Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) pro podzim a zimu 2023 a pro rok 2024. Zvyšuje a rozšiřuje ochranu zejména proti současných subvariantám omikronu. Látka je schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a je už k dispozici v České republice.

Primárně je očkování doporučeno ohroženým osobám

Česká vakcinologická společnost ČLS JEP upozorňuje na to, že úroveň v minulosti vytvořené imunitní ochrany proti covidu je individuální a nemusí být zcela dostačující. Proto by podle ní mělo být umožněno užití nové vakcíny jak pro základní očkování v případě dosud neočkovaných osob, tak pro přeočkování v případě osob, které už mají předchozí základní očkování, jestliže nemají žádnou kontraindikaci (lékařem stanovený závažný důvod vylučující její aplikaci). Očkování ale doporučuje zejména těm nejvíce zranitelným skupinám lidí, kam patří: lidé ve věku nad 60 let, lidé se závažným chronickým onemocněním nebo s oslabenou imunitou, těhotné ženy, zdravotničtí pracovníci a klienti a pracovníci zařízení sociální péče. Pokud jde o osoby, které onemocnění nedávno prodělaly a nespadají do některé z rizikových skupin, považuje za vhodné odložit vakcinaci na dobu tří až šesti měsíců po onemocnění.

Podle informace Ministerstva zdravotnictví je nejlepší očkování absolvovat před podzimem, protože během podzimu a zimy narůstá počet závažných průběhů onemocnění. Aplikuje se jedna dávka bez ohledu na to, zda se jedná o základní očkování, nebo posilovací dávku, měl by však být dodržen odstup alespoň tří měsíců po předchozím očkování. Přehled očkovacích míst najdete zde.

Očkování proti covidu máte hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Na možnosti podání očkovací látky se informujte u svého praktického lékaře. Pokud se rozhodnete pro aplikaci vakcíny v některém z očkovacích center, ověřte si předem, že má smlouvu s naší pojišťovnou.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Dále z 211