Přejít k hlavnímu obsahu
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Prvního října startuje třetí fáze odběrů krve pro studii anticovidových protilátek. Za test už nic nedoplácíte
odběr

1.10.2021 | #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

Prvního října startuje třetí fáze odběrů krve pro studii anticovidových protilátek. Za test už nic nedoplácíte

Sérologická studie výzkumného centra Recetox Masarykovy univerzity v Brně zaměřená na výzkum hladiny IgG protilátek proti covidu-19 vstupuje se začátkem října do třetí fáze. Účastníkům budou odebírány už třetí, a tedy poslední vzorky krve. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, která studii podporuje, se dohodla s Asociací laboratoří QualityLab na snížení ceny za odběr krve pro studii ze 600 na 500 Kč, přičemž příspěvek 500 Kč klientům Pojišťovny z fondu prevence zůstal nezměněn. Díky tomu mají naši pojištěnci třetí test na protilátky v rámci studie zcela zdarma.

„Výsledky první fáze studie ukázaly rychlý nárůst séropozitivity (počtu případů zjištěné přítomnosti protilátek v krvi – pozn. red.) demonstrující rozsáhlou expozici české populace viru SARS-CoV-2 během dramaticky probíhající druhé vlny pandemie: zatímco v říjnu a listopadu 2020 mělo sledované protilátky pouze 28 % dobrovolníků, v prosinci 2020 a lednu 2021 to bylo 43 % a v únoru a březnu 2021 už 51 %. To znamená, že v březnu 2021 už nebyla podstatná část české populace k infekci SARS-CoV-2 imunologicky naivní (imunologicky naivními jsou myšleni lidé, kteří zatím nemají aktivovanou ochrannou reakci imunologického systému – pozn. red.),“ komentoval dosavadní výsledky studie profesor Vojtěch Thon z Masarykovy univerzity, který nad studií převzal odbornou záštitu.

Ve třetí fázi testování, plánovaného na období od října 2021 do března 2022, bude výzkumný tým sledovat zejména přetrvání či pokles paměťových IgG protilátek proti viru jak u jedinců, kteří prodělali infekci, tak u těch, kteří byli očkováni. Děkujeme účastníkům studie, že vydrží a všichni na poslední odběr dorazí. Dodržení parametrů studie je důležité a je potřeba, aby výzkumný tým měl k dispozici od každého účastníka tři testy udělané v půlročních intervalech. Do studie se přihlásilo více než 30 tisíc lidí a jakýkoli pokles účastníků by mohl mít na výzkum negativní dopad.

Výzvu, abyste se dostavili k odběru krve, vám pošle příslušná laboratoř. Žádost o proplacení 2. a 3. odběru podejte dohromady. Formulář a veškeré informace o studii najdete zde.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

Dále z 211