Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. Zdraví mužů v centru zájmu. Přichází Movember
movember

1.11.2023 | #Pojištěnci | #Plátci

Zdraví mužů v centru zájmu. Přichází Movember

Začněte se starat o sebe a své zdraví, vyzývá muže webová stránka prezentující globální osvětovou a fundraisingovou kampaň Movember. Díky ní se každoročně listopad stává měsícem pěstění knírů, které mají upozornit na zdravotní problémy mužů a podpořit prevenci typicky mužských chorob, jako je rakovina prostaty nebo varlat.

Movember se zrodil z recese před dvaceti lety v Austrálii. V roce 2003 dva chlápci nad pivem někde v Melbourne vymysleli výzvu pro své kamarády a známé, aby si nechali narůst knír. Výzvu přijalo asi třicet mužů. Ti potom založili spolek a vybírali členský příspěvek 10 dolarů. Postupně se přidávali další zájemci. Získané prostředky šly na konto Australské nadace pro rakovinu prostaty (Prostate Cancer Foundation of Australia). Ze spolku nakonec vyrostla věhlasná charitativní organizace, která vyvíjí osvětovou činnost a financuje stovky zdravotnických a výzkumných projektů po celém světě.

Do kampaně se můžete zapojit i vy. Peníze, které se vyberou, půjdou na podporu duševního zdraví a prevenci sebevražd, rakoviny prostaty a rakoviny varlat. Více zde.

Pánové, hlídejte se

Řada mužů by nemusela umřít předčasně, kdyby věděli více. Více o svém těle, více o své rodinné anamnéze, více o možnostech prevence. Vědět často znamená přežít. Jako český občan máte nárok na preventivní onkologická vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění. Vzniku nádoru varlat nebo prostaty nezabráníte. Rakovinu ale porazíte tím, že ji zachytíte včas.

Preventivní prohlídku u praktického lékaře by měl každý muž absolvovat jednou za dva roky. Její součástí je mimo jiné také onkologická prevence. Lékař se zeptá na vaše zdravotní problémy a na onkologické choroby, které se vyskytly ve vaší rodině a ke kterým můžete mít dispozice. Také vás poučí o tom, jak provádět samovyšetřování varlat.

Pokud jste dosáhli věku 50 let, měli byste určitě podstoupit i vyšetření prostaty. Existují dva běžné způsoby určené pro počáteční detekci rakoviny, které zajišťuje praktický lékař, a to vyšetření pohmatem a laboratorní krevní test na PSA (prostatický specifický antigen). Zvýšená hladina PSA ještě nemusí poukazovat na rakovinu, může znamenat zánět nebo nezhoubné zvětšení prostaty. V takovém případě je nutné navštívit ještě urologa.

Syna nechte očkovat proti HPV

Chlapci mezi 13. a 14. rokem mají nárok na bezplatné očkování proti lidskému papilomaviru (HPV). Očkování v tomto věku (před započetím sexuálního života) je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a zajišťuje ho praktický lékař. Zatímco u žen způsobuje lidský papilomavirus rakovinu děložního čípku, u mužů bývá příčinou zhoubných nádorů penisu, análního otvoru a krku a také nezhoubných nádorků kůže či sliznic a genitálních bradavic.

Naše pojišťovna podporuje toto očkování nad rámec zákona o veřejném zdravotním pojištění. Na očkování proti HPV přispíváme z fondu prevence všem klientům, jak mladistvým ve věku od 14 do 18 let, tak případně i dospělým. Každý klient může na očkování v jednom roce od nás získat příspěvek až 2000 Kč. Více zde.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

5. 6. 2024 | #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Dále z 211