Přejít k hlavnímu obsahu
foreigners
  1. Úvod
  2. O nás
  3. Aktuality
  4. ZP MV ČR vrací svým klientům více než 42 milionů korun na přeplatcích za léky
leky

| #Pojištěnci | #Plátci | #Poskytovatelé

ZP MV ČR vrací svým klientům více než 42 milionů korun na přeplatcích za léky

Za druhé čtvrtletí roku 2023 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vyplácí zpět svým klientům 42 169 273 korun za přeplatky za léky v lékárnách. Doplatek zpět obdrží téměř 52 tisíc pojištěnců.

Vratky za nadlimitní platby za léky posílají zdravotní pojišťovny na bankovní účet klienta nebo prostřednictvím poštovní poukázky, která stále převažuje. Za 2. čtvrtletí tohoto roku odeslala ZP MV ČR celkem 39 tisíc poštovních poukázek za 30 milionů korun a na bankovní účet poslala přes 12 tisíc plateb za více než 11 milionů korun.

„Za efektivnější způsob úhrady nadlimitních plateb považujeme platby prostřednictvím bankovního účtu než poštovní poukázkou. Nejen, že klient obdrží peníze na svůj účet téměř okamžitě a ušetří tím cestu na poštu, zároveň tím také zdravotní pojišťovna ušetří na poplatcích za složenku. Náklady na poštovní služby jen za tři měsíce činily téměř 1,7 milionu korun,“ uvádí mluvčí ZP MV ČR Jana Schillerová.

Pojištěnci by si měli zkontrolovat, zda mají nahlášené platné kontaktní a platební údaje. Některé platby se totiž nepodaří vyplatit z důvodu neznámého adresáta. Většinou jde o seniory ve vyšším věku, kteří nevlastní mobilní telefon ani pevnou linku.

Nejvyšší částka poštovní poukázkou byla vyplacena klientovi z Libereckého kraje a činila 16 653 Kč, nejvyšší částka vyplacená na bankovní účet odešla klientce z Jihočeského kraje a činila 11 558 Kč.

Zdravotní pojišťovny vracejí přeplatky za léky čtyřikrát do roka, vždy za každé kalendářní čtvrtletí. Od roku 2022 platí minimální výše přeplatku 200 korun. Ochranný roční limit za započitatelné doplatky za léky je stanoven zákonem č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. U dětí do 18 let a klientů starších 65 let je nastaven na 1000 Kč, pro seniory nad 70 let a osoby s přiznanou invaliditou ve druhém nebo třetím stupni je limit 500 Kč, pro ostatní pojištěnce je hranice 5000 Kč.

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Přečtěte si také

ZaP

Vyrážíme s prevencí za vámi

| #Pojištěnci | #Plátci

V červenci začíná již čtvrtý ročník naší každoroční osvětové roadshow Zdraví a prevence s 211. Míříme do dalších měst po celé republice, kde se roadshow ještě nekonala, abychom návštěvníkům zprostředkovali základní preventivní vyšetření.

[více]

Dále z 211