Přejít k hlavnímu obsahu
 1. Úvod
 2. Pojištěnci
 3. Bonusy na prevenci
 4. Lázeňská léčebně rehabilitační péče pro dárce

Lázeňská léčebně rehabilitační péče pro dárce

V roce 2023 přispíváme na lázeňskou léčebně rehabilitační péči každému dárci ve věku od 18 let, který doloží:

 • v období od 1. ledna 2021 – 31. prosince 2023 alespoň 6 odběrů plné krve nebo kombinaci odběrů dle tabulky níže - až 5 000 Kč
 • v roce 2023 odběr kostní dřeně - až 7 000 Kč
 • v roce 2023 darování orgánu - až 10 000 Kč

V případě, že pojištěnec splní všechny podmínky pro příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči a nevyužije jej, může využít příspěvek až do max. výše 2 000 Kč (resp. 4 000 Kč, 7 000 Kč) na položky z výběru níže (alternativní možnost pro schválený příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči), a to jednou za rok 2023.

1 odběr krve = 2 odběrů krevních destiček = 3 odběrů plazmy

1 odběr 2 R = 2 odběry krve

 

Minimální celkový počet odběrů

Plná krev (á 16 týdnů)

6

Krevní destičky

12

Krevní plazma (á 21 dní)

18

2 R (erytrocytový koncentrát)

3

Specifické podmínky

 1. Vždy platí základní podmínky čerpání příspěvků z Fondu prevence
 2. Nelze poskytnout příspěvek pojištěnci, který se pro následující období přeregistroval k jiné zdravotní pojišťovně. 
 3. Možnost podání žádosti o příspěvek z Fondu prevence prostřednictvím e-mailu je nahrazena podáním pomocí E-komunikace. Postup naleznete zde. Ostatní možnosti zůstávají.
 4. Vždy se jedná o bezpříspěvkové odběry (tím je myšlena úhrada za vlastní krev nebo plazmu, netýká se náhrad spojených s odběrem).
 5. K žádosti o příspěvek je třeba přiložit průkaz dárce krve, krevní plazmy nebo kostní dřeně nebo potvrzení z transfuzního oddělení, na kterém jsou uvedeny následující údaje: identifikace pojištěnce, data jednotlivých odběrů, typ odběrů, razítko a podpis pracovníka transfuzního oddělení. V případě darování orgánu lékařskou zprávu.
 6. Odběry nesmí být započítány vícekrát.
 7. Příspěvek dárce nelze postoupit.
 8. Od prvního započítaného odběru až do absolvování ozdravného pobytu musí být dárce nepřetržitě pojištěn u ZP MV ČR.
 9. Lázeňská léčebně rehabilitační péče musí být realizována u poskytovatele lázeňské léčebně rehabilitační péče v ČR nebo na Slovensku; akceptujeme platbu v Euro. Pracovník se řídí kurzem ČNB, a to ke dni úhrady. Přehled smluvních lázeňských zařízení naleznete v pravé části stránky.
 10. Příspěvek bude poskytnut na základě předložení platebního dokladu za úhradu lázeňské léčebně rehabilitační péče (konkrétních léčebných procedur) dle výběru dárce do max. výše 5 000 Kč (resp. 7 000 Kč, 10 000 Kč) včetně ubytování a stravování.
 11. Podíl léčebných procedur musí vždy činit minimálně 40 % celé výše příspěvku.
 12. Lázeňská léčebně rehabilitační péče musí být realizována v průběhu minimálně 3 dnů (2 nocí) po sobě jdoucích, včetně ubytování a stravování. 
 13. K žádosti o příspěvek je třeba přiložit potvrzení o absolvování a zaplacení léčebného pobytu, který trval aspoň 3 dny (2 noci) u smluvního poskytovatele lázeňské léčebně rehabilitační péče (viz příloha v pravé části stránky).

Termín podání žádosti pro dárce je do tří měsíců od data ukončení pobytu nebo od data posledního započteného odběru, pokud byl provedený až po realizaci. Nejpozději do 31. března 2024, akceptovány budou platební doklady vystavené do 15. března 2024.

 • Akceptujeme: léčebnou procedurou se rozumí především vodoléčba, elektroléčba, rehabilitace, fyzioterapie, tělesná výchova, fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk, magnetoterapie, parafin, diatermie, vasotrain, slatinné zábaly, masáže, lymfodrenáže apod.), oxygenoterapie, volný přístup do sauny, polárium, vacuShape
 • Neakceptujeme: myostimulátor, bazén, plavání, kosmetiku, pedikúru, solárium, vstupní a výstupní prohlídka u lékaře lázní, parkovné nebo lázeňský poplatek.

Alternativní možnost pro schválený příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči

V případě, že pojištěnec splní všechny podmínky pro příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči a nevyužije jej, může využít příspěvek až do max. výše 2 000 Kč (resp. 4 000 Kč, 7 000 Kč) na položky z následujícího výběru jednou za rok 2023:

Ambulantní rehabilitační péče – léčebné procedury nehrazené z veřejného zdravotního pojištění (bez ubytování a stravování). Léčebné procedury musí být realizované u poskytovatele zdravotních služeb. 

 • Akceptujeme: léčebnou procedurou se rozumí především vodoléčba, elektroléčba, rehabilitace (včetně cvičení v bazénu), fyzioterapie (včetně masáží), tělesná výchova (akceptujeme edukační programy/víkendové semináře zaměřené na pohybovou aktivitu), fyzikální terapie (galvanizace, iontoforéza, diadynamik, ultrazvuk (i rázová vlna), magnetoterapie, parafin, diatermie, vasotrain, slatinné zábaly, lymfodrenáže apod.), oxygenoterapie, volný přístup do sauny, polárium, vacuShape
 • Neakceptujeme: myostimulátor, bazén, plavání, kosmetiku, pedikúru, solárium.

Nákup léčivých přípravků (volně prodejných léků) nebo potravinových doplňků stravy (včetně vitamínů) pro vlastní potřebu (zakoupené v lékárně). Nesmí se jednat o doplatek na tyto léčivé přípravky na základě receptu lékaře. 

 • Neakceptujeme: kosmetiku, drogerii, antikoncepci, přípravky pro péči o vlasy, nehty apod.

Nákup zdravotnických prostředků nebo výrobků na podporu zdraví zakoupených v lékárně nebo v prodejnách zdravotnických potřeb; nesmí se jednat o doplatek na zdravotnický prostředek na základě Poukazu lékaře. 

 • Akceptujeme: zdravotní obuv, tlakoměr, digitální teploměr. 
 • Neakceptujeme: kontaktní čočky, dioptrické brýle, zubní kartáčky, zubní pasty, zubní náhrady, vložky do bot, kosmetiku, antikoncepci, autolékárničku apod.

Nácvik správného čištění chrupu u dentálního hygienisty. 

 • Neakceptujeme: provedení dentální hygieny stomatologem, přípravky a pomůcky určené k dentální hygieně.

Sportovní pohybové aktivity a sporty dlouhodobého charakteru, rozvíjející sílu, koordinaci, flexibilitu, posílení středu těla, napomáhající ke zlepšení či podpoře kondice, pro dospělé:

 • Akceptujeme: aktivity uvedené v seznamu (ke stažení zde), startovné na závody (běh, cyklistika…), vícedenní skipas (více než 4 dny), online aktivity (fitness apod.). Na platebním dokladu musí být vždy uvedeno, o jaký sport se jedná. 
 • Neakceptujeme: dárkové permanentky, dárkové vouchery, jednodenní skipas, léčebné rehabilitační cvičení u fyzioterapeuta (nejedná se o preventivní pohybovou aktivitu), pronájem tělocvičny/haly/kurtu, rodinné permanentky, sportovní aktivity určené pro děti

Uznání příspěvku na lázeňskou léčebně rehabilitační péči nelze kombinovat s alternativními možnostmi.

Termín podání žádosti pro dárce je do tří měsíců od úhrady nebo od data posledního započteného odběru, pokud byl provedený až po realizaci. Nejpozději do 31. ledna 2024, akceptovány budou platební doklady vystavené do 31. prosince 2023.

Možnost čerpání:

 • Alternativa místo lázeňské rehabilitační péče do 31. ledna 2024
 • Lázeňská rehabilitační péče do 31. března 2024 nebo do vyčerpání financí (platí pro všechny možnosti)

Aktualizováno dne 19. ledna 2023

Proč je to důležité?

Lázeňská léčebně rehabilitační péče nebo alternativní aktivity mají napomoci rychlejší regeneraci těla při pravidelném darování krve, případně po darování kostní dřeně či orgánu.

Vybrané podmínky k získání bonusu

Kdo může žádat?
 • Jste naším pojištěncem a nepodepsali jste přihlášku k jiné pojišťovně
 • Máte řádně zaplacené pojistné
Kdy žádat?

Pro většinu programů platí termín od 2. ledna do 31. prosince 2023, doklad o zaplacení nesmí být starší než tři měsíce. Vždy se ale raději podívejte na stránku konkrétního programu. Základní podmínky najdete zde.

Co k tomu potřebujete?
 • Formulář žádosti o bonus (ke stažení zde).
 • Potvrzení o platbě – účtenku, uhrazenou fakturu, doklad o odeslané platbě z banky.
 • K vybraným bonusům je třeba doložit další doklady, např. potvrzení o pobytu. Více zde.
Jak doklady doručit?
 • Osobně na kterékoli klientské centrum
 • Poštou na adresu: ZP MV ČR - Back office, Masarykovo náměstí 1100/35, Jihlava, 586 01
 • Pomocí E-komunikace (tento způsob nahrazuje podání prostřednictvím e-mailu)
 • Datovou schránkou: 9swaix3
Kompletní podmínky čerpání

Abychom předešli nedorozuměním, prosíme, věnujte pozornost základním podmínkám. V případě nejasností nás kontaktujte, rádi Vám pomůžeme.

Přehled preventivních programů pro rok 2023

Základní preventivní programy

Bonusové preventivní programy

Modelový příklad čerpání bonusů z Fondu prevence

Až 21 500 Kč pro čtyřčlennou rodinu

Školní dítě Sportovní kroužek 1 500 Kč
Bezlepková dieta 4 000 Kč
Dětské sportovní léto 500 Kč
Školní dítě Vyš. u klinického logopeda 4 000 Kč
Záchranná plovací vesta 1 500 Kč
Dětské sportovní léto 500 Kč
Matka Nácvik dentální hygieny 500 Kč
Bezlaktózová dieta 4 000 Kč
Sezónní akce 250 Kč
Otec Sportovní aktivita 500 Kč
Klinický psycholog 4 000 Kč
Sezónní akce 250 Kč

Aktuality

Aby vám neutekla žádná naše akce nebo nabídka,
sledujte nás na Facebooku nebo Instagramu

Dále z 211